Banki mleka kobiecego

Z przyjemnością informujemy, że firma Danlab jest jednym ze sponsorów Fundacji Bank Mleka Kobiecego

W ramach współpracy z fundacją zapewniamy Państwu pomoc w doborze i zakupie odpowiedniego sprzętu do banku mleka. Dodatkowo udzielamy atrakcyjnych rabatów przy zakupie niezbędnych urządzeń i wyposażenia placówki.

Banki Mleka Kobiecego

Co to jest bank mleka kobiecego? Dla kogo przeznaczone jest mleko z banku mleka?

Banki mleka kobiecego to placówki, ściśle związane ze szpitalami, które umożliwiają karmienie noworodków mlekiem pochodzącym od kobiety nie będącej jego naturalną mamą.
Banki mleka, to bardzo profesjonalne laboratoria, które z jednej strony zajmują się pozyskiwaniem mleka kobiecego od Honorowych Dawczyń oraz jego bezpiecznym przechowywaniem, a z drugiej, dostarczają mleko potrzebującym noworodkom i wcześniakom.
Mleko kobiece jest niezastąpionym, naturalnym pokarmem i nie ma na świecie sztucznej mieszanki, która chociaż w połowie byłaby tak dobroczynna dla najmłodszych jak naturalne mleko. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci przedwcześnie urodzonych, w ich przypadku mleko kobiece traktowane jest jako lekarstwo.

Gdzie możemy znaleźć banki mleka w Polsce?

Dzięki wieloletnim staraniom i promocji naturalnego karmienia prowadzonej przez Fundację Bank Mleka Kobiecego, obecnie mamy w Polsce prężnie działające banki mleka w Warszawie (2 placówki), Gdyni, Gdańsku, Szczecinie, Toruniu, Poznaniu, Zielonej Górze, Wrocławiu, Łodzi, Opolu, Rudzie Śląskiej, Krakowie, Lublinie oraz Rzeszowie (2 placówki). W trakcie tworzenia jest placówka w Białymstoku.

Czym zajmuje się Fundacja Bank Mleka Kobiecego?

Fundacja Bank Mleka Kobiecego zajmuje się promocją naturalnego karmienia w środowisku medycznym oraz wśród rodziców. Fundacja rozpowszechnia wiedzę na temat naturalnego pokarmu kobiecego oraz stosowania terapii żywieniowej mlekiem matki w warunkach szpitalnych.
Fundacja rozpowszechnia w placówkach medycznych w Polsce program „Mleko Mamy dla wcześniaka”, którego celem jest zwiększenie dostępu do naturalnego pokarmu dla dzieci przedwcześnie urodzonych i przewlekle hospitalizowanych.
Fundacja Bank Mleka Kobiecego jako oficjalny przedstawiciel Europejskiego Stowarzyszenia Banków Mleka (ang. EMBA) na terenie Polski, jest uprawniona do oceny placówek banku mleka w całym kraju.
Oficjalna strona internetowa Fundacji Bank Mleka Kobiecego: https://bankmleka.pl/

Kto może zostać dawczynią mleka?

Dawczynią mleka kobiecego może zostać zdrowa kobieta w okresie laktacji, która posiada nadwyżki pokarmu. Dawczyni oddaje mleko na potrzeby innych dzieci i nie otrzymuje z tego tytułu honorarium. Honorowa dawczyni otrzymuje od banku jedynie niezbędne „wyposażenie” które służy do odpowiedniego odciągania i przechowywaniu pokarmu.
Pani, która chciałaby zostać honorową dawczynią mleka jest kwalifikowana na podstawie wywiadu z pracownikiem banku mleka. Podczas wywiadu jest pytana o tryb życia, stan zdrowia oraz jest skierowana na obowiązkowe badania lekarskie. Dawczyni mleka w okresie współpracy z bankiem powinna prowadzić higieniczny tryb życia i poddawać się regularnym badaniom lekarskim (badania dla dawczyń są nieodpłatne).

Kto otrzyma pokarm z banku mleka?

Banki mleka kobiecego to placówki które stwarzają możliwości karmienia mlekiem kobiecym najbardziej potrzebujące noworodki i wcześniaki. Pokarm z banków mleka jest przeznaczony dla dzieci ciężko chorych i przedwcześnie urodzonych dla których mleko kobiece jest nie tylko „zwykłym” pożywieniem ale niezastąpionym lekiem ratującym życie. W pierwszej kolejności banki mleka zaspokaja pilne potrzeby właśnie tej wymagającej grupy pacjentów.
Jeśli w placówce medycznej, w której hospitalizowane jest Państwa dziecko, nie ma banku mleka, szpital może nawiązać współpracę z Regionalnym Bankiem Mleka Kobiecego i stamtąd sprowadzać pokarm.

Jakie wartości ma mleko kobiece?

Mleko mamy, to pierwszy pokarm z jakim styka się noworodek. Mleko pełni szczególną rolę w żywieniu niemowlęcia, a jego dostępność (i jakość) mogą zdecydować o stanie zdrowia dorosłego człowieka -jest to tzw. zjawisko „programowania żywieniowego”. Flora bakteryjna pokarmu kobiecego jest bardzo unikalnym elementem dobrostanu dziecka (tzw. mikrobiom). Mleko zawiera niezliczoną ilość aktywnych składników mających wartość poza żywieniową, których nie da uzyskać się na drodze procesu technologicznego poza organizmem. Mleko mamy, jest idealnie dopasowane do potrzeb żywieniowych noworodka, zmienia się wraz z wzrostem dziecka, zawiera tylko gatunkowo specyficzne białka i jest najlepiej przyswajalnym pożywieniem, co ma szczególne znaczenie dla najmniejszych dzieci.

Jak zmienia się skład mleka kobiecego?

Skład mleka kobiecego zmienia się w czasie. Poniższe zestawienie w bardzo ogólny sposób charakteryzuje poszczególne typy mleka, a okres ich pojawiania się jest umowny.

MLEKO PRZEDPORODOWE

Może pojawić się już nawet ok. 16-go tygodnia ciąży. Mleko takie jest szczególnie bogate w białko, natomiast zawiera mniejsze ilości laktozy, tłuszczów i glukozy..

MLEKO WCZEŚNIACZE

Występuje u kobiet, które urodziły przedwcześnie. Mleko wcześniacze zawiera duże ilości białka, tłuszczów, magnezu, żelaza, fosforu, wapnia, a mniejsze ilości laktozy. Wartość kaloryczna takiego mleka waha się w granicach ok. 60-70 kcal/100 ml. W przypadku wystąpienia przedwczesnego porodu skład mleka biologicznej mamy jest dostosowany do potrzeb wcześniaka (np. poprzez naturalną regulację ilości składników przeciw-infekcyjnych czy hormonów),

SIARA

To rodzaj mleka, który naturalnie i o czasie urodzone dziecko otrzymuje w pierwszych 4-6 dni po porodzie. Siara zawiera duże ilości immunoglobulin, leukocytów, karotenu, białka, sodu, a mniejsze ilości laktozy i tłuszczów. Wartość kaloryczna siary wynosi około 50 – 65 kcal/100 ml. Białko (2,3 g / 100 ml) zawarte w siarze jest to białko nie odżywcze, a jego podstawową funkcją jest ochrona jelit noworodka. Dodatkowo w siarze są czynniki warunkujące rozwój komórek wyścielających jelita dziecka, i jeżeli mleko modyfikowane będzie podane noworodkowi jako pierwszy po urodzeniu pokarm może przyczynić się to do uśmiercenia komórek nabłonka jelit, a w konsekwencji nawet do wystąpienia martwiczego zapalenia jelit.

MLEKO PRZEJŚCIOWE

Zawiera mniejszą ilość białka i immunoglobulin, natomiast większą ilość tłuszczów i laktozy.

MLEKO DOJRZAŁE

Pojawia się ok. 2 tygodnie po porodzie. W składzie mleka dojrzałego zauważalnie zwiększa się ilość laktozy i tłuszczów, natomiast zmniejsza się ilość białka. Kaloryczność takiego mleka to około 75 kcal/100 ml.

Kiedy nie można karmić piersią?

Naturalne karmienie jest to najbardziej pożądany i optymalny sposób żywienia niemowlaka. Mleko kobiece pozwala na prawidłowy rozwój i jest dopasowane swoim składem do potrzeb rosnącego małego organizmu. Niewątpliwie, karmienie piersią jest również niezastąpioną metodą na wytworzenie się naturalnej więzi pomiędzy dzieckiem a matką. Karmienie jest nie tylko niezastąpione dla dziecka, ale i dla kobiety, w dobroczynny sposób wpływając na zmniejszone ryzyko wystąpienia wielu nowotworów „kobiecych”.
Mamy często słyszą, że nie mogą karmić piersią bo ich piersi lub sutki są nieodpowiednie, że karmienie bezpośrednio po zabiegu cesarskiego cięcia nie jest możliwe, że mleko jest złej jakości lub wcale go nie ma. Drogie Panie, większości przypadków to tylko mity i niczym nie potwierdzone „zabobony”.
Istnieje naprawdę niewiele sytuacji gdzie nie jest wskazane karmienie naturalne: aktywna gruźlica u matki, obecność wirusa HIV w krwi matki, wirus HTLV-1 u matki, kuracja przeciwnowotworowa u matki, galaktozemia u dziecka.
Źródło mapy banków mleka: https://bankmleka.pl/znajdz-bank-mleka/