5 rad, jak poradzić sobie z nawałem pokarmu

Nawał pokarmu to przypadłość, która zdarza się bardzo często w pierwszych dniach życia dziecka. Zazwyczaj dochodzi do niego w 2 dobie po porodzie fizjologicznym. Jest to spowodowane dużym wzrostem hormonów, a niemowlę w pierwszych dniach życia  nie potrzebuje aż tak dużej ilości mleka. Oto kilka porad, które pomogą młodej mamie oraz dziecku podczas nawału pokarmu.

  1. Przede wszystkim często przystawiaj noworodka do piersi ( w początkowym okresie nawet 8-10 razy na dobę). Bardzo ważne jest również, aby zadbać o prawidłową technikę karmienia niemowlęcia. Dziecko najlepiej karmić w pozycji z pod pachy, dzięki temu lepiej mu się ssie.
  2. Zadbaj o siebie! Przed przystawieniem malucha do piersi ulgę może przynieść ciepły prysznic, okład lub termofor. Pod wpływem temperatury przewody mleczne rozszerzają się, co usprawnia przepływ mleka. Metodą sprawdzoną przez nasze babcie i prababcie metodą jest przykładnie zimnych liści kapusty do obrzmiałych piersi tuż po karmieniu.
  3. Pomocne może okazać się także, odciągnięcie pokarmu. Piersi wtedy staną się mniej nabrzmiałe, co ułatwi maluchowi uchwycenie oraz ssanie piersi. Odciągnięcie pokarmu ma za zadanie przynieść ulgę oraz
  4.  Ważne aby nie odciągać więcej niż 10-20 ml. Większa ilość może spowodować zwiększenie laktacji i przyniesie do efekt odwrotny. Pierś będzie mniej nabrzmiała, dzięki czemu dziecku łatwiej będzie ją uchwycić. Pamiętajmy jednak, aby nie odciągać zbyt dużo mleka, ponieważ mogłoby to jeszcze bardziej pobudzić laktację. Należy odciągnąć niewielką ilość pokarmu – tyle, aby mama poczuła ulgę i mogła swobodnie przystawić dziecko do piersi.
  5. Unikaj podejrzanych metod! Nie ograniczaj przyjmowanych płynów, gdyż w okresie karmienie piersią Twoje zapotrzebowanie na wodę jest zwiększone. Zmniejszenie spożycia płynów nie obniży laktacji, a jedynie może przyczynić się do odwodnienia młodej mamy. Wystrzegaj się także wyciskania mleka z piersi oraz intensywnych masaży, gdyż może to spowodować uszkodzenie kanalików mlecznych, oraz wywołać ropnie piersi.