Anoreksja niemowlęca- czy to możliwe?

Pojęcie anoreksji jest w obiegowej opinii powszechnie znane. Te zaburzenie odżywiania kojarzone jest zazwyczaj z problemem nastolatków i młodych dorosłych, natomiast anoreksja może dotyczyć także niemowląt!

Anoreksja niemowlęca to długotrwały brak zainteresowania dziecka jedzeniem. Takie dziecko nie manifestuje głodu, nie chce jeść, a także nie przybiera na wadze. Anoreksja niemowlęca może dotyczyć aż 25% zdrowych niemowląt, oraz około 80% dzieci z upośledzonym rozwojem. Przyczyną zaburzeń są nieprawidłowe relacje z rodzicami- głównie matką, bądź ich brak.

Budowanie relacji i bliskość z matką na tym etapie życia jest podstawową, i najistotniejszą formą komunikacji między dzieckiem a młodą mamą. Odmowa jedzenie stanowi komunikat dziecka, że jego potrzeby nie zostały zaspokojone. Przyczyną zaburzeń odżywiania niemowląt może być nieprawidłowe karmienie dziecka piersią (zła technika, stres matki związany z żywieniem) oraz depresja poporodowa młodej mamy.

Występujące nieprawidłowości w odżywianiu niemowląt są manifestacją zaburzeń w relacjach rodzicielskich. Dziecko zaprzestając jeść informuje, o problemie z kontaktem z matką.  Wywołuje to efekt błędnego koła- problemy z karmieniem wywołują poczuciem winy i depresję i lęk młodej mamy.

Aby rozpoznać anoreksję, dziecko musi odmawiać spożywania odpowiedniej ilości  pokarmów przez minimum miesiąc i wówczas zauważa się wyraźny niedobór wzrostu u dziecka. Objawy anoreksji niemowlęcej występują przed ukończeniem 3 roku życia. Dodatkowo, wśród takich dzieci zauważa się  brak manifestowania głodu, maluch jest kompletnie nie zainteresowany pożywieniem, natomiast występuje silne zainteresowanie kontaktem z opiekunem. Aby mówić o anoreksji niemowlęcej, rezygnacja z jedzenia nie może być spowodowana chorobą somatyczną lub innymi traumatycznymi sytuacjami w życiu dziecka.

W takiej sytuacji przede wszystkim nie powinno się przymuszać dziecka do jedzenia! Może to spowodować stres i dziecko będzie kojarzyło karmienie z negatywnymi emocjami. Maluch powinien jeść tylko wtedy, gdy odczuwa głód. Przy podejrzeniu anoreksji niemowlęcej należy udać się do lekarza i wykluczyć inne schorzenia, które wywołują zaburzenia żywienia. Wówczas obserwuje się także relacje panujące w rodzinie. Najważniejszym krokiem jest znalezienie źródła wystąpienia problemu oraz wprowadzenie zmian w schematach rodzinnych.