Czy istnieją normy na mleko kobiece?

Badania nad składem mleka kobiecego mogą pozwolić na ustalenie zapotrzebowania na składniki odżywcze zarówno dla matki jak i niemowląt. Do tej pory nie określono jednak żadnych norm (wartości referencyjnych) dla mleka kobiecego. Jest to trudne zadanie ze względu na zawarte w nim setki składników, o zróżnicowanych właściwościach. Skład mleka kobiecego zależy od stanu zdrowia matki, spożycia niektórych suplementów w okresie ciąży i laktacji czy nawet od spożywania żywności wzbogacanej w witaminy i składniki mineralne. Ponadto stężenie większości składników odżywczych w mleku zmienia się w kolejnych tygodniach i miesiącach laktacji, a niektóre zmieniają się w trakcie pojedynczego karmienia czy pory dnia.

Czy w związku z tym możliwe jest utworzenie takich norm?

W ramach międzynarodowego projektu MILQ realizowanego na terenie Europy, Ameryki i Afryki trwają szeroko zakrojone badania nad składem i objętością mleka kobiecego wypijanego przez niemowlęta w kolejnych miesiącach życia. Planowane jest stworzenie wartości referencyjnych, które będą miały postać siatek centylowych.

Należy jednak pamiętać, że mleko kobiece jest dostosowane indywidualnie do potrzeb danego dziecka i w przypadku zdrowych, donoszonych niemowląt nie ma potrzeby sprawdzania jego składu. Wątpliwości i niepokój o prawidłowy rozwój dziecka często idą w parze z trudnościami w karmieniu piersią. W takim wypadku najlepiej skontaktować się z zaufaną położną lub doradcą laktacyjnym, który udzieli odpowiedniej pomocy.

Olga Barbarska

Źródło: Lindsay H. Allen: The mothers, infants and lactation quality (MILQ) project. Abstracts from the 19th International Society for Research in Human Milk and Lactation Conference, Kanagawa, JAPAN