Czy karmiąc piersią można zajść w ciąże?

U młodych mam, które nie karmią swoich dzieci mlekiem matki owulacja powraca średnio pomiędzy 6 a 13 tygodniem po porodzie. U karmiących kobiet całkowita płodność często wraca niejednostajnie , zazwyczaj później niż u matek niekarmiących. Czas powrotu płodności ściśle uzależniony jest od karmienia piersią oraz cech indywidualnych. W praktyce jednak okazuje się, że owulacja zostaje zahamowana do momentu karmienia na żądanie. W przypadku mieszanego karmienia poziom prolaktyny gwałtownie spada, co zwiększa szansę na ponowne zajście w ciążę.

Metoda LAM ( lactational amenorrhea metod) to inaczej laktacyjny brak miesiączki. Polega to na fizjologicznej, poporodowej niepłodności podczas karmienia wyłącznie piersią. Gdy nie jest łączona ze środkami chemicznymi i mechanicznymi uznawana jest za jedną z metod naturalnego planowania rodziny. U mam, które dokarmiają swoje dzieci mlekiem matki ten sposób może okazać się nieskuteczny. Technika fizjologicznej niepłodności  przynosi efekty średnio do 6 miesiąca po porodzie. Ponadto muszą być spełnione wszystkie założenia: 1) karmienie piersią musi być jedynym źródłem pożywienia dziecka, 2) niemowlę powinno być często karmione piersią na żądanie ( a im częściej tym lepiej), 3) podawanie smoczka dziecku lub nawykowe ssanie palca zmniejsza skuteczność  oraz 4) U matki nie doszło do krwawienia po połogu. W pierwszych 6 miesiącach po porodzie przy wyłącznym karmieniu piersią  ryzyko zajścia w ciąże wynosi 2%, w drugim półroczu zaś 15%.

Istnieje również bardziej rygorystyczna forma metody LAM- ekologiczne karmienie piersią. Wykazano, że efektywność tej techniki wynosi 99% w przeciągu 6 pierwszych miesięcy, a po tym okresie do 94% do momentu powrotu menstruacji. Zgodnie z zasadami tej metody karmienie musi być jedynym źródłem pokarmu dziecka oraz niemowlę należy często przystawiać do piersi. Nie powinno podawać się dziecku smoczków i butelek, a maluch nie może mieć odruchu ssania palca. Ponadto młoda mama powinna spać z dzieckiem w jednym łóżku a także wspólnie korzystać z drzemki, gdyż bliskość niemowlęcia z matką zwiększa wydzielanie prolaktyny, co zapobiega zajściu w ciąże.

Często powrót krwawienia miesiączkowego nie oznacza pełnej płodności. W okresie połogu dochodzi do burzliwych zaburzeń hormonalnych. Mało prawdopodobne jest, że menstruacja powróci przed 10 tygodniem od porodu. Zazwyczaj owulacja występuje po miesiączce, natomiast może się pojawić także przed wystąpieniem krwawienia. U kobiet stosujących się do założeń ekologicznego karmienia piersią krwawienie miesiączkowe wraca średnio 14 miesięcy po porodzie.