Czy każde dziecko wymaga suplementacji witaminy D?

Odpowiednia podaż witaminy D3 jest szczególnie istotna, zwłaszcza w wieku rozwojowym, z uwagi na wielokierunkowe działanie tej witaminy, nie tylko w układzie szkieletowo-mięśniowym ale także w obrębie innych narządów i układów.

Witaminę D powinny suplementować już noworodki od pierwszych dni życia, niezależnie od sposobu karmienia, gdyż witamina ta suplementowana przez mamę nie przechodzi do pokarmu. Zalecana dawka suplementacji w pierwszym półroczu życia dziecka to 400 IU/dobę. Od 6 do 12 miesiąca rekomenduje się zwiększenie dawki do 400-600 IU/dobę.

W suplementacji oraz leczeniu niedoboru witaminy D zazwyczaj stosowany jest cholekalcyferol. Na rynku dostępny są preparaty bez recepty, w formie suplementu oraz leku. Warto jednak wybierać terapię witaminą D w postaci leku, z uwagi na większe bezpieczeństwo pewnego składu.

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami, jeśli dziecko po 1 roku życia w miesiącach od maja do września przebywa na słońcu przez minimum 15 minut dziennie (w godzinach od 10 do 15) nie musi suplementować tej witaminy. Ważne, aby w tym czasie dziecko miało odsłonięte przedramiona i podudzia oraz, aby nagie części ciała nie były pokryte kremem UV. W przeciwnym razie zalecana jest kontynuacja suplementacji całorocznej.

Niestety, w rzeczywistości dzieci powyżej 1. roku życia mają liczne niedobory witaminy D3 pomimo, że w 2004 r. po raz pierwszy wprowadzono zalecenia o profilaktycznej podaży witaminy D3 u dzieci do 18. r.ż., a w kolejnych latach zwiększano rekomendowane dawki. Niedobór witaminy D3 dotyczy ok. 35% polskich dzieci w okresie po niemowlęcym, a częstość jego występowania wzrasta z wiekiem. Syntezę skórną witaminy D3 mogą zmniejszać zachmurzenie, zanieczyszczenie powietrza, mgły, ubranie, ciemna karnacja a także stosowanie filtrów UV.

Znaczenie diety w budowaniu zasobów witaminy D3 u dzieci jest ograniczony ze względu na niskie spożycie tłustych ryb oraz produktów wzbogacanych w witaminę D3. Badania prowadzone przez Instytut Żywności i Żywienia wskazują, na niskie średnie spożycie witaminy D3 z diety u dzieci. Ze względu na szerokie, prozdrowotne działanie witaminy D z pewnością warto ją suplementować zwłaszcza w okresie, gdy jej synteza jest ograniczona.

foto:pixaby