Czym są banki mleka?

Banki mleka kobiecego to ośrodki, które zajmują się pozyskiwaniem mleka matki od honorowych dawczyń oraz przekazywaniem ich potrzebującym dzieciom. Takie mleko jest odpowiednio przechowywane oraz przekazywane młodym mamom, które nie mają możliwości karmienia swoich dzieci. Banki mleka niosą pomoc szczególnie chorym noworodkom i wcześniakom wymagającym długiej terapii w sytuacjach, gdy biologiczna mama nie może karmić.

Magazynowanie pokarmu w banku mleka umożliwia bezpieczne wykorzystanie go niosąc pomoc wielu chorym noworodkom. Zgodnie z wytycznymi Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej oraz Światowej Organizacji Zdrowia oraz UNICEF „Mleko kobiece pochodzące z profesjonalnego banku mleka jest drugim po mleku własnej matki pokarmem z wyboru do stosowania u noworodków i niemowląt”.

Gdy dzieci są chore, lub urodziły się przed 37 tygodniem ciąży i nie mogą spożywać mleka matki biologicznej pokarm pochodzący z banków mleka stanowi element terapeutyczny. Z uwagi na nadzwyczajny skład i prozdrowotne działanie pokarm kobiecy uznawany jest za żywność funkcjonalną. W pierwszej kolejności z banków mleka korzystać mogą dzieci przedwcześnie urodzone a także chore. Gdy w banku mleka pojawia się nadwyżka pokarmu, z mleka mogą skorzystać również dzieci zdrowe.

Każda zdrowa kobieta w czasie laktacji, która karmi swoje dziecko może zostać honorową dawczynią. Dodatkowo nie może ona palić papierosów, pić alkoholu, wypijać dużych dawek napojów kofeinowych a także nie przyjmować narkotyków. Jest to współpraca honorowa, natomiast każda mama otrzymuje akcesoria do poprawnego odciągania i przechowywania pokarmu. Jeżeli dziecko znajduje się wśród wysokiego ryzyka mama może nawiązać kontakt z lekarzem prowadzącym lub bezpośrednio skontaktować się z Regionalnym Bankiem Mleka Kobiecego.

Źródła:

http://www.bankmleka.pl/