Dieta wegetariańska a laktacja

Czy dieta wegetariańska może być bezpieczna podczas karmienia piersią? Okazuje się, że tak ! Natomiast z pewnością musi być odpowiednio zbilansowana. Zapotrzebowanie młodej mamy jest znacznie zwiększone, dlatego też  należy zwrócić szczególną uwagę na niektóre składniki odżywcze.

Badania pokazują, że matki karmiące przebywające na diecie wegetariańskiej znacznie częściej karmią aniżeli matki na diecie uwzględniającej produkty mięsne. Okazuje się, że dobrze zaplanowane posiłki wegetariańskie i wegańskie można uznać za bezpieczne podczas ciąży i laktacji, ale wymagają one świadomości młodej mamy oraz zrównoważenia w spożywaniu kluczowych składników odżywczych.

Dieta wegetariańska nie jest przeszkodą w efektywnej laktacji, o ile młoda mama spożywa wystarczającą ilość żelaza, wapnia, witaminy B12 oraz cynku. W rzeczywistości prawda jest taka, że wegetarianie powinni jeść różnorodne pokarmy pochodzenia roślinnego, aby mieć pewność, że dostarczają odpowiedniej ilości składników odżywczych. Ważne, aby dieta młodej mamy była zbilansowana i bogata w dużą ilość różnych rodzajów owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych a także soi.

Warto również swój przypadek skonsultować z lekarzem. Suplementacja witaminy B12 jest szczególnie zalecana wśród wegan, niezależnie od tego, czy karmią piersią czy nie, gdyż witamina ta znajduje się naturalnie jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Warto również monitorować poziom żelaza, gdyż diety wegetariańskie często są ubogie w żelazo. Aby zmniejszyć ryzyko anemii zaleca się wzbogacić swój jadłospis w rośliny strączkowe, zielone warzywa liściaste, tofu. Ważny jest również cynk, który znajduje się także w produktach pełnoziarnistych, roślinach strączkowych, nasionach, orzechach a także należy spożywać produkty bogate w wapń (soja, produkty mleczne, fasola, soczewica, zielone warzywa).

Diety wegetariańskie i wegańskie z pewnością mogą być zdrowym elementem diety kobiety karmiącej, o ile dostarczane są wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Paradoksalnie dieta zawierające produkty odzwierzęce również może być niedoborowa!