Jak bezpiecznie przyjmować leki w okresie laktacji?

W czasie karmienia piersią można bezpiecznie stosować większość  leków, co jak się okazuje przynosi korzyść zarówno dla dziecka jak i dla mamy. Szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko. Na wielu ulotkach okres laktacji jest niepewny co do stosowania leków. Niejednokrotnie jest to związane z faktem, iż wśród kobiet karmiących nie przeprowadza się badań klinicznych. W efekcie,  na ulotce nie pojawia się informacja czy kobiety w czasie karmienia mogą stosować dany preparat, dlatego też konsultacja ze specjalistą wydaje się niezbędna.

Zazwyczaj przyjmowane przez matkę leki nie przekraczają stężenia 4% w mleku, a do wywołania działań niepożądanych stężenie preparatu w mleku musi być większe niż 10%. Stosując lek matka karmiąca powinna maksymalnie ograniczyć ryzyko narażenia dziecka na jakiekolwiek leki. W tym celu warto prześledzić częstotliwość karmień – im rzadsze karmienie, tym dawka leku przyjęta przez dziecko jest mniejsza.

Najlepiej jest przyjmować leki bezpośrednio po karmieniu, a gdy to możliwe wtedy, gdy przerwa pomiędzy karmieniami jest najdłuższa. W celu maksymalnej ochrony zaleca się wybieranie leków, które trudniej przenikają do pokarmu, gdyż np. wiążą się z białkami, mają krótki okres półtrwania czy charakteryzują się  kwaśnym odczynem. Dlatego też warto każdą decyzję o przyjęciu leku skonsultować z lekarzem.

Bezpieczeństwo przyjmowania preparatów przez kobietę karmiącą zależy również od wieku dziecka. Ryzyko powstania działań niepożądanych jest znacznie mniejsze wśród noworodków urodzonych o czasie oraz starszych niemowląt.

Są również leki, których podczas karmienia piersią stosować nie można, natomiast jest ich zdecydowanie mniej. W Internecie istnieje wiele sprawdzonych baz wiedzy, takich jak e-lactancia.org oraz Laktacyjny Leksykon Leków, w których można sprawdzić czy lek może być podawany w czasie laktacji. Warto również pamiętać, aby każdą taką sytuacje skonsultować z lekarzem.