Jak czyścić laktator?

Gdy nie możesz karmić swojego malucha piersią, odciągnięte mleko matki jest najlepszym pożywieniem dla dziecka. Nauka kiedy i jak czyścić, jak dezynfekować części laktatora pomiędzy karmieniami jest niezbędne, aby mleko było bezpieczne do picia.

Wszystkie elementy laktatora, które mają kontakt z piersią oraz z mlekiem, musza być całkowicie czyste i suche. Warto pamiętać, że nie tylko sprzęt, ale i młoda mama powinna być czysta! Dlatego też, przed każdą sesją odciągania mleka pamiętaj, aby dokładnie umyć ręce mydłem ( minimum 30 sekund), a następnie spłukać je i wysuszyć czystym ręcznikiem. Piersi myć nie trzeba, chyba, były wcześniej smarowane kremem lub innymi kosmetykami. W takich sytuacjach warto sprawdzić etykietę, gdyż wiele kremów na bazie lanoliny można pozostawić na czas odciągania pokarmu.

Po każdym użyciu należy myć sprzęt do laktacji – butelki, zawory, osłonę na pierś – wszystkie części, które dotknęły ciała lub mleka. Należy je dokładnie wysuszyć. Następnie zaleca się spłukać sprzęt wodą, o jakości wody pitnej o temperaturze około 20 stopni, aby usunąć pozostałości mleka. Następnie umyj wszystkie części ciepłą wodą ( około 30 stopni) płynem do mycia naczyń. Spłucz ponownie wodą przez 15-20 sekund.  Można także niektóre części umyć w zmywarce za pomocą zwykłego detergentu.

Zaleca się, aby przynajmniej raz dziennie zdezynfekować części pompujące po ich umyciu. Każdy sprzęt zazwyczaj rekomenduje daną formę odkażania i najlepiej jest stosować się do tych wytycznych. Najpopularniejszymi technikami dezynfekcji laktatorów jest gotowanie ( części pompy umieszczamy w misce, przykrywamy wodą i doprowadzamy do wrzenia gotując minimum 5 minut) kuchenka mikrofalowa (części pomp umieścić w worku do dezynfekcji mikrofalowej i postępować zgodnie z instrukcją), sterylizator parowy czy płyny/tabletki do sterylizacji. Mycie laktatora zaraz po użyciu i dokładne dezynfekowanie go przynajmniej raz dziennie zapewni bezpieczne przechowywanie mleka matki.