Jak zakończyć karmienie piersią?

Obecnie żadna grupa ekspercka nie określiła, kiedy należy zakończyć kamienie piersią. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, aby dzieci były karmione do dwóch lat lub dłużej. Potrzeby każdego dziecka są różne, gdyż dojrzewanie przebiega w odmiennym tempie, dlatego też trudno jest wyznaczyć termin, w którym powinno się zrezygnować z laktacji.

Jeśli już zdecydujemy się na zaprzestanie karmienia piersią, powinno to przebiegać stopniowo. Nie należy nagle odstawiać dzieci od piersi, gdyż będzie to dla dziecka dodatkowe przeżycie. Jeżeli przyczyną odstawienia jest konieczność przyjęcia leku, warto skonsultować z lekarzem, czy można dobrać lek tak, by móc kontynuować laktację. Jeżeli zaś spodziewamy się w najbliższym czasie zaprzestanie karmienia warto to odpowiednio zaplanować oraz rozciągnąć w czasie.

 Pierwszym krokiem jest rezygnacja na kilka dni z najmniej istotnego dla dziecka karmienia. W tym czasie powinno się zainteresować czymś dziecko, aby nie narażać go na stres. Warto karmić jedynie wtedy, gdy dziecko się tego ewidentnie domaga.  Nie powinno się również budzić skojarzeń- jeśli matka zazwyczaj karmiła na fotelu warto na nim przez jakiś czas nie siadać. Karmienia w głównych porach dnia powinny być eliminowane jako ostatnie.

Gdy dziecko ma powyżej 1,5 roku można celowo opóźniać posiłki informując je o tym. Warto również skracać czas posiłków. Po kilku minutach można zaproponować zabawę, aby odwrócić uwagę dziecka. W czasie posiłków należy zadbać o wspólne spędzanie czasu z dzieckiem, co zapewni bezpieczeństwo dziecku oraz utwierdzi w przekonaniu, że pomimo odstawienia od piersi  dziecko nic nie traci. Doskwierający głód za każdym razem będzie przypominał dziecku o piersi, dlatego też zaleca się, aby dania podawane maluchowi były ładnie podane i smaczne.

Czasem zdarza się, że w tym okresie dziecko jest rozdrażnione, często się wybudza, jąka, marudzi, ssie koc, co może świadczyć o zbyt wczesnym lub zbyt pochopnym odstawieniu dziecka od piersi. W takich okolicznościach trzeba spowolnić odstawienie od piersi lub odłożyć ten proces na inny okres.