Karmienie bliźniąt

Gdy spodziewamy się przyjścia na świat bliźniąt należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, a karmienie będzie na szczycie tej listy. W pierwszych miesiącach życia karmienie pochłania masę czasu. Niezależnie od tego, czy karmisz piersią, czy mlekiem modyfikowanym warto stworzyć zasady karmienia, które będą odpowiednie dla Ciebie i Twoich dzieci. 

W takiej sytuacji wiele zależy od młodej mamy- niektóre kobiety mogą karmić dwójkę dzieci jednocześnie, a niektóre preferują karmienie jednego dziecka po drugim. Inne zaś karmią na żądanie, gdy dziecko będzie głodne.

Ważne jest, aby nie rezygnować z karmienia piersią, gdyż przyniesie to korzyść dwójce dzieci. Karmienie piersią, poza właściwościami zdrowotnymi jest świetnym sposobem na uspokojenie dzieci i budowanie z nimi silnej więzi.

Często młode mamy obawiają się, czy będą w stanie wyprodukować wystarczającą ilość pokarmu. Okazuje się, że tak ! Badania pokazują, że mamy trojaczków potrafią wyprodukować nawet 3 litry dziennie. Najlepiej jest karmić wtedy, gdy którekolwiek dziecko wykazuje wczesne oznaki głodu takie jak: wybudzanie się ze snu, wysuwanie języka, obracanie głowy, wydawanie odgłosów gruchania, ssanie warg lub dłoni.

Istnieje wiele metod do karmienia bliźniaków, a każda ma swoje wady i zalety. Najpopularniejsze techniki to karmienie w pozycji „rugby”, pozycja równoległa (dziecko leży na ciele w tym samym kierunku), pozycja odprężająca (dwójka dzieci leży na brzuchu). Alternatywnie można również zastosować karmienie każdego dziecka na żądanie lub budzić drugie dziecko, po posiłku pierwszego. Karmienie w tandemie w miejscach publicznych może być kłopotliwe, dlatego też można kupić specjalne osłony, które zwiększają komfort karmienia.

Jeżeli chodzi o wybór, którą piersią karmić każde dziecko, niektóre mamy przydzielają piersi każdemu bliźniakowi. Jednak dobrym pomysłem jest naprzemienne przystawienie piersi w przypadku, gdy jedna pierś produkuje więcej mleka. Może być to szczególnie kłopotliwe na początku, a szczególnie wtedy, gdy jedno dziecko jest niejadkiem. Naprzemienne karmienie pozwalają dziecku z większym apetytem stymulować laktację oraz budować równomierne zapasy w obu piersiach.