Poradnik matki karmiącej

Zdjęcie do wpisu blogowego

Karmienie butelką – najczęściej zadawane pytania

O tym, że karmienie mlekiem matki jest najlepsze dla Maluszka nie musimy nikogo przekonywać. Niezależnie od Waszych starań, może się jednak zdarzyć, że  znajdziecie się w grupie tych Mam które mimo chęci, nie mogą karmić swojego dziecka w sposób naturalny. Co wtedy? Przede wszystkim drogie Mamy nie załamywać się! To, że z różnych przyczyn, jesteście zmuszone zrezygnować z karmienia piersią nie znaczy, że nie możecie zapewnić swojemu dziecku odpowiedniej diety i warunków sprzyjających prawidłowemu rozwojowi. Jeśli z jakichkolwiek przyczyn karmienie piersią jest niemożliwe, pozostaje nam karmienie butelką. Dzisiejszy artykuł poświęcimy właśnie tej formie karmienia i postaramy się odpowiedzieć na najczęściej powtarzające się pytania które od Was otrzymujemy.

Kiedy powinnam karmić butelką?

Niestety nawet w czasach gdy zalety karmienia piersią są wszystkim znane a wyższość karmienia naturalnego nad innymi metodami jest oczywista, na każdym kroku spotykamy się z różnego rodzaju błędnymi przekonaniami, dotyczącymi tego kiedy można a kiedy kategorycznie nie wolno karmić piersią. W artykule: „Przeciwwskazania do karmienia piersią” spróbowałyśmy „rozprawić się” z kilkoma powszechnie krążącymi wśród młodych Mam mitami dotyczącymi przeciwwskazań do karmienia naturalnego. Zapraszamy do lektury. Mamy nadzieję, że uda nam się przekonać Was Drogie Mamy, że sytuacji w których karmienie piersią jest niewskazane jest o wiele mniej niż się powszechnie uważa.

Jak często karmić butelką?

Niemowlak ze względu na małą pojemność żołądka  powinien jeść „mniej więcej” co trzy godziny. Przez pierwsze tygodnie, należy obserwować naszego maluszka i karmić go wtedy, gdy jest głodny, również w nocy. Gdy dziecko ukończy 6 miesiąc życia można zacząć odzwyczajać malucha od karmienia butelką przez sen. Ilość pokarmu jaką należy podać dziecku, zależy tak naprawdę od rodzaju mleka. Różne mieszanki mleczne, mogą różnić się od siebie, dlatego warto przestrzegać wskazań producenta, które powinny znajdować się na etykiecie.

Jak rozpoznać, że moje dziecko jest głodne?

Bardzo często oznakami głodu jest przygryzanie, oblizywanie oraz otwieranie ust. Niektóre dzieci ssą paluszki, rączki lub ubranka. Rozdrażnienie oraz wiercenie się również może być zwiastunem głodu. Musicie jednak pamiętać, że  dziecko może płakać nie tylko gdy jest głodne, ale także gdy jest mu zimno, gdy poduszka jest niewygodna, boli je brzuch, czy potrzebuje się przytulić. Musimy pamiętać, że przekarmianie niemowlaka również jest  bardzo niezdrowe, dlatego tak ważne jest, by Mama nauczyła się rozpoznawać, co oznaczają konkretne sygnały jakie daje nam dziecko. Możecie być pewne, że to tylko kwestia czasu gdy bezbłędnie zaczniecie rozpoznawać co Wasze maleństwo próbuje „powiedzieć”.

Przygotowywanie i przechowywanie mleka

Mieszanki mleczne najlepiej przygotowywać bezpośrednio przed karmieniem. Nie powinno się przechowywać mleka przez dłuższy czas. W wyjątkowych sytuacjach, można mleko schłodzić i przechować w lodówce ale czas przechowywania gotowej mieszanki, nie powinien przekroczyć kilku godzin.

Temperatura mleka z butelki.

Mleko powinno mieć temperaturę ciała, czyli około 36 stopni Celsjusza. Jeśli nie mamy specjalnego termometru, temperaturę możemy sprawdzić na przegubie dłoni. Płyn powinien być ciepły, ale nie parzący. Jeśli podgrzewamy mleko  w kuchence mikrofalowej zawsze należy pamiętać o jego wymieszaniu, gdyż mikrofalówka podgrzewa nierównomiernie.

Które butelki wybrać do karmienia?

Warto zwrócić uwagę na surowiec z jakiego wykonane są butelki, oraz czy są całkowicie wolne od groźnego bisfenolu A (BPA). Dużym ułatwieniem jest wyraźna podziałka, która umożliwi odmierzanie mleka.

Jaki smoczek wybrać?

Dla niemowlaka bardzo istotne jest tempo wypływu mleka z butelki. Jeśli będzie płynąć za szybko, istnieje ryzyko zadławienia się. Wypływ mleka zbyt wolny, może z kolei powodować u dziecka stres.  Warto dobrać smoczek dostosowany do indywidualnych potrzeb naszego dziecka.  Idealny smoczek powinien pasować do butelki.  Dlatego najlepiej wybrać tego samego producenta lub  przynajmniej upewnić się, że smoczki i butelki są kompatybilne.  Szeroki wybór smoczków i butelek, ze szczegółowymi opisami, możecie znaleźć tutaj

Karmienie mlekiem matki z butelki

Zdarzają się sytuacje gdy przeciwwskazaniem do karmienia piersią nie jest problem z pokarmem. Jeśli przyczyną z powodu której nie możemy karmić piersią jest np. rozszczep podniebienia dziecka uniemożliwiający ssanie a przy tym nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do podawania dziecku mleka matki, możemy rozważyć karmienie odciągniętym mlekiem naturalnym, przy pomocy butelki. Karmienie mlekiem naturalnym, nawet odciągniętym, przyniesie dziecku o wiele więcej korzyści niż najlepiej dobrana mieszanka. Mleko modyfikowane, powstaje w oparciu o mleko krowie i parametry takiego mleka  nie są w stanie dorównać pokarmowi naturalnemu.  Jeśli tylko masz możliwość karmienia dziecka mlekiem naturalnym, choćby i przy pomocy butelki, skorzystaj z tej opcji.

Przy karmieniu odciągniętym mlekiem należy przede wszystkim zaopatrzyć się we właściwy laktator. Tak jak butelek niemowlęcych czy smoczków do karmienia, tak również w przypadku laktatorów mamy bardzo wiele opcji. Laktatory ręczne , laktatory elektryczne profesjonalne laktatory szpitalne. Jeśli karmienie przy pomocy butelki ma być główną a nawet jedyną formą karmienia, regularne odciąganie mleka laktatorem ręcznym może być kłopotliwe i męczące. Niektóre mamy wskazują jednak na zauważalną poprawę laktacji przy użytkowaniu laktatora ręcznego i pozostają przy nim przez cały okres karmienia. Niezależnie od rodzaju laktatora na który się zdecydujemy, ważne jest by był on dobrej jakości. Zawsze pamiętajmy aby dbać o jego czystość oraz przestrzegać zasad producenta a decyzja by mimo dodatkowych trudności, podjąć próby karmienia mlekiem naturalnym, z pewnością szybko zacznie przynosić pozytywne efekty.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *