Karmienie po cięciu cesarskim

W Polsce co 5 ciąża kończy się cięciem cesarskim. Niestety, rozwiązanie ciąży cięciem cesarskim znacznie częściej wiąże się z niepowodzeniami w laktacji. Badania jednak sugerują, że przy odpowiedniej pracy matki karmiącej, personelu oraz najbliższych karmienie piersią można rozpocząć równie efektywnie jak po porodzie naturalnym.

              Pierwsze karmienia piersią po cięciu cesarskim są jak najbardziej możliwe oraz wskazane, natomiast wiążą się z wieloma dolegliwościami matki po operacji, dlatego też bardzo ważne jest wsparcie personelu, aby właściwie rozpocząć karmienie. Matka i dziecko od początku powinni przebywać wspólnie na sali przez cały okres hospitalizacji.

Najlepiej jest, aby karmienie piersią zacząć najwcześniej jak to możliwe. Przyjmuje się, aby rozpocząć karmienie do 6 godzin po zabiegu. Gdy w tym czasie nie uda się rozpocząć karmienia, należy zadbać o odciągnięcie pokarmu. Rozwiązanie cięciem cesarskim jest jednym z częstszych czynników, które opóźniają laktację. Jeżeli młoda mama nadal źle się czuje po zabiegu, zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych, gdyż zalecane dawki są całkowicie bezpieczne, a lepsze samopoczucie mamy może przyczynić się do efektywniejszego karmienia. Warto od początku realizować karmienie na żądanie i nie wprowadzać ograniczeń czasowych.

Organizm w pierwszych dniach po rozwiązaniu cesarskim cięciem jest obciążony zabiegiem, dlatego też bardzo ważny jest odpoczynek, zdrowe odżywianie oraz odpowiednie nawodnienie. Warto od początku zadbać o wszystkie możliwe techniki relaksacji, gdyż zmęczenie i stres mogą zaburzać laktację. Czas w szpitalu jest także odpowiedni, do rozwiania wszelkich wątpliwości dotyczących technik karmienia z doradcą laktacyjnym.  Istotna jest również pomoc i wsparcie osób bliskich, w tym nowym i niekiedy trudnym czasie młodej mamy.