Kolka niemowlęca- jak sobie z nią poradzić?

Kolka niemowlęca to jedna z najczęstszych występujących dolegliwości w pierwszym półroczu życia dziecka. Jest do przypadłość, która dotyczy nawet do 40% wszystkich niemowląt! Jednocześnie jest to również koszmar wielu rodziców, w tym początkowym okresie życia dziecka.

Kolka niemowlęca to niedający się ukoić płacz oraz rozdrażnienie dziecka. Dolegliwość pojawia się około 4-6 tygodnia życia i ustępuje w 3-4 miesiącu życia dziecka. Mechanizm płaczu jest nieznany. Na dodatek nie ma dowodów, iż płacz jest spowodowany bólem, mimo, że często tak uważają opiekunowie. Przyjmuje się, że dolegliwości wywołane są niedojrzałością czynnościową oraz neurohormonalną przewodu pokarmowego dziecka.

W tym okresie ujawnia się również alergia na białka mleka krowiego, a wystąpienia objawów pokrywa się z okresem pojawienia się koli niemowlęcej. Warto pamiętać, że poza płaczem dziecka alergia na białka mleka krowiego wywołuje zmiany skórne, niewystarczający przyrost masy ciała (w tym okresie warto monitorować siatki centylowe dziecka) czy krew w stolcu. Dodatkowo, objawy alergii na białka mleka krowiego zazwyczaj powiązane są (choć nie muszą) z posiłkami, a wszystkie te cechy różnicują alergię z kolką niemowlęcą.

W obiegowej opinii istnieje wiele metod, których zadaniem jest zmniejszenie objawów kolki niemowlęcej, np. masaż brzuszka, ciepła kąpiel, smoczek, generatory szumu imitujący odgłos krwi, który dziecko usłyszało będąc w łonie matki. Jeżeli chodzi o ich skuteczność – niestety są to pojedyncze opinie, które w świetle badań naukowych nie są potwierdzone.

Okazuje się, że kolka, choć jest niekiedy bardzo uciążliwa, nie wymaga żadnych, szczególnych interwencji. Kolka niemowlęca ustępuje samoistnie, a leczenie farmakologiczne  lub dietetyczne pełni jedynie rolę pomocniczą, które w pierwszej kolejności powinno się skonsultować z lekarzem.