Metody dokarmiania dzieci karmionych mlekiem matki

Karmienie wyłącznie mlekiem kobiecym przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka jest najlepszą metodą żywienia niemowląt. Podczas wprowadzania nowych produktów karmienie naturalne również powinno być kontynuowane tak długo, jak długo życzy sobie tego matka oraz dziecko.

Z różnych powodów niekiedy konieczne jest podanie suplementacji, najczęściej są to noworodki, oraz niemowlęta, które z powodu zaburzeń ssania nie mogą pobrać odpowiedniej ilości pokarmu. Dodatkowej podaży wymagają także dzieci, których matki mają niedostateczną ilość mleka kobiecego lub gdy u dzieci z jakichś powodów występują czasowe przeciwskazania do karmienia mlekiem naturalnym.

Dodatkowa porcja pokarmu zalecana jest wtedy, gdy dziecko potrzebuje dodatkowego odżywienia, dokarmianie wspiera utrzymanie laktacji lub powrót do całkowitego lub częściowego karmienia piersią. Wyróżniamy kilka zasad, którymi należy kierować się przy decyzji o dokarmianiu dziecka.

Właściwa ocena potrzeby dokarmienia dziecka

Ważne jest, aby wnikliwie poznać wskazania do dokarmiania. Okazuje się, że większość leków podawanych mamie karmiącej nie stanowi przeciwwskazania do karmienia piersią. Gdy matka cierpi na niedobór pokarmu początkowo wykorzystujemy możliwości stymulacji produkcji pokarmu poprzez zwiększenie ilości oraz efektywności karmień. Warto również skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego.

Ocena zapotrzebowania dziecka

Aby właściwie ocenić zapotrzebowanie na kalorie, podstawowe składniki odżywcze oraz płyny, należy wziąć pod uwagę wszystkie dane kliniczne dziecka. Częstotliwość dokarmiania powinna zależeć od przyrostów dziecka oraz aktualnej częstości karmienia piersią. Gdy maluch zbyt mało przybiera na wadze dodatkową podaż pokarmu podaje się 2-5 razy na dobę.

Wybór odpowiedniego suplementu

Suplementem pierwszego wyboru jest odciągnięte mleko matki. Jeśli nie mamy dostępu do banków mleka stosuje się preparaty do początkowego żywienia niemowląt dopasowane do stanu dziecka. Decyzję o wyborze preparatu powinien podjąć lekarz.

Utrzymanie laktacji

Jeżeli matka nie przebywa z dzieckiem i nie jest w stanie go karmić, ważne, aby nie rezygnowała z odciągania pokarmu, aby zachować laktację na odpowiednim poziomie- czyli z taką samą częstotliwością jak kamienie właściwe dla danego wieku. Gdy dziecko nieefektywnie ssie lub dochodzi do niedoboru pokarmu rekomenduje się odciągać częściej i dłużej, niż ssało dziecko.

Odpowiednia metoda dokarmiania dziecka

Do dokarmiania dzieci karmionych mlekiem matki stosuje się łyżeczki, kubeczki, zakraplacze, cewniki do karmienia a także butelki ze smoczkiem. Nie ma dowodów wykazujących wyższość jednej metody nad drugą. Każda ma swoje wady oraz zalety, jest mniej lub bardziej skomplikowana a źle wykorzystana może być niebezpieczna. Wszystkie metody właściwie stosowane pozwalają na bezpieczne dostarczenie dziecku pokarmu oraz zapewniają wsparcie w ssaniu.

foto: pixaby