Pozycje karmienia piersią. Jaka pozycja do karmienia jest najlepsza?

Przyszłe mamy często zastanawiają się jak prawidłowo karmić niemowlę. Wielu osobom może się wydawać, że karmienie piersią jest umiejętnością naturalną i nie wymaga nauki. Prawda jest jednak taka, że jedynie zdolność do produkcji pokarmu jest wrodzona natomiast samo karmienie może sprawiać problemy i często wymaga wielu prób zanim znajdziemy pozycję idealnie odpowiadającą zarówno karmiącej mamie jak i maluchowi. Równie ważny co odpowiednie ułożenie dziecka jest komfort młodej mamy. Karmienie wcale nie musi być Twoim przykrym obowiązkiem, więcej: może poprawiać samopoczucie i relaksować! Drogie mamy, w dzisiejszym artykule przedstawimy Wam bezpieczne i najczęściej wykorzystywane pozycje do karmienia dzieci.

Karmienie dziecka w pozycji półleżącej.

Świeżo upieczone mamy, zazwyczaj zaczynają karmić swoje pociechy w pozycji półleżącej, nazywanej także karmieniem w pozycji naturalnej lub biologicznej. Tuż po porodzie, noworodek dzięki odruchowi karmienia zaczyna instynktownie szukać piersi, a nawet podejmuje próby złapania jej. Zjawisko to zostało okrzyknięte „pełzaniem do piersi”.

Pozycja półleżąca nadaje się dla maluchów w każdym wieku. Szczególnie polecana jest gdy niemowlę nie radzi sobie z przystawianiem do piersi w innych pozycjach lub gdy piersi są dość duże i występuje dynamiczny wypływ mleka. Dużym atutem tego ułożenia jest fakt, iż nie obciąża mięśni karmiącej, co może być szczególnie pomocne podczas pierwszych dni życia dziecka, gdy mama jest zmęczona porodem i pozycja siedząca może być kłopotliwa. Aby karmienie w pozycji leżącej było bardziej komfortowe, młodej mamie warto podeprzeć głowę i kark wygodną poduszką. Malucha można także ułożyć na poduszce, co ułatwi mu spożywanie mleka.

Karmienie dziecka na boku.

Dziecko powinno być zwrócone twarzą do Ciebie leżąc na boku. Warto ułożyć malucha na dużej, w miarę twardej poduszce aby uniknąć przekładania dziecka, szczególnie gdy maluch lubi ssać zawsze na tym samym boku. Pamiętaj, aby głowa dziecka była zawsze ułożona powyżej tułowia aby zapobiec zachłyśnięciu się. Wiele mam uważa, że jest to najbardziej komfortowa pozycja do karmienia piersią i karmi w tej pozycji przez długi czas. Młode mamy często decydują się właśnie na tę pozycję podczas nocnego karmienia, my jednak uczulamy: Podczas karmienia malucha, Mamie nie wolno zasnąć, gdyż może być to bardzo niebezpieczne dla dziecka. Jeśli jesteś bardzo zmęczona, lepiej wybierz jedną z pozycji siedzących w których łatwiej będzie Ci „zachować przytomność”. Przygniecenia maleństwa podczas karmienia, zdarzają się niezwykle rzadko ale jeśli istnieje choćby minimalna szansa, że taki wypadek może się zdarzyć lepiej nie ryzykować.

Pozycja na boku

Karmienie dziecka na siedząco – pozycja klasyczna.

Klasyczna pozycja kołyski polega na przyłożeniu niemowlaka na boku tak, aby jego główka i szyja były ułożone równolegle do przedramienia, a tułów dotykał brzucha mamy. Jest to chyba najbardziej popularna pozycja do karmienia, jednak nie zawsze może być używana, gdyż nie zapewnia tak dobrej stabilizacji jak inne ułożenia. Umieszczenie poduszki za plecami oraz na kolanach może być pomocne. Dzięki temu, stabilniej podeprzesz malucha a także zapobiegniesz przeciążeniom pleców i ramion. Zwróć uwagę, aby niemowlę było przystawione do piersi w jej naturalnej wysokości, gdyż zbyt wysokie ułożenie może spowodować bolesność brodawek.

Pozycja klasyczna.

Karmienie dziecka na wznakna plecach.

Połóż się na plecach a głowę oraz plecy oprzyj na poduszce tak, by swobodnie zerkać na malucha. Niemowlę powinno leżeć na brzuchu w pozycji wzdłuż lub na skos ciała matki. Ta pozycja sprawdzi się w przypadku gdy Twój maluch cierpi z powodu kolki lub nie nadąża połykać porcji mleka. Jeśli niemowlę ułożone jest na skos i dotyka do brzucha matki, Twój oddech zapobiega powstaniu nieprzyjemnych kolek. Z kolei karmienie wzdłuż ciała świetnie sprawdzi się w przypadku karmienia bliźniąt.

Pozycja na plecach.

Niezależnie od tego jaką pozycję wybierzecie, należy pamiętać o kilku wskazówkach zapewniających bezpieczne i efektywne karmienie malucha:

Niemowlę nie powinno być karmione w ułożeniu na płasko. Może to spowodować zachłyśnięcie i zakrztuszenie, zwłaszcza, że u maluchów często dochodzi do cofania się pokarmu z żołądka do przełyku.Ważne jest, aby głowa malucha zawsze była powyżej tułowia. Ta pozycja zapewnia dziecku lepsze ssanie oraz zapobiega zakrztuszeniu.

Prawidłowe przystawianie do piersi.

Sprawdź czy maluch poprawnie obejmuje pierś. Jest to ważne aby karmienie było komfortowe. Jeśli dziecko nie radzi sobie z chwytaniem piersi lub karmienie wywołuje u młodej mamy ból, warto poradzić się konsultanta laktacyjnego lub specjalisty od kamienia piersią.

Nie karm dziecka w momencie gdy jesteś rozdrażniona czy zestresowana. W takich sytuacjach warto znaleźć chwilę dla siebie i poświęcić ją na odprężenie się. Dziecko doskonale wyczuwa Twoje emocje, a gdy jesteś zdenerwowana to ono również !

Po każdym karmieniu unoś malucha w pozycję pionową lub półpionową. Główka powinna być oparta na ramieniu i przytrzymana wzdłuż kręgosłupa. Podczas ssania dziecko połyka również powietrze, a jego nadmiar po karmieniu powinien „odbić” się maluchowi.

I najważniejsze! Nie zniechęcaj się przy pierwszych niepowodzeniach związanych z karmieniem. Odrobina cierpliwości i chęci do nauki szybko przyniesie pozytywne efekty. Bez wątpienia karmienie piersią buduje niepowtarzalną więź między Tobą a dzieckiem, o którą naprawdę warto zadbać.

*Wszystkie zdjęcia umieszczone w artykule pochodzą z książki pt:
„Podstawy neonatologii” pod redakcją naukową prof. dr hab. med. Jerzego Szczapy.