Prawidłowe wypróżnianie u niemowląt

Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek czy Twój maluch wypróżnia się prawidłowo? Okazuje się, że może nam to dużo powiedzieć o stanie zdrowia dziecka. Wygląd kupki może wskazywać, czy układ pokarmowy malucha funkcjonuje prawidłowo.

Pierwszy stolec dziecka- smółka jest lepka, gęsta  o kolorze ciemnozielonym lub czarnym. Taki stolec zawiera zagęszczone składniki wody płodowej. Stolec zdrowego dziecka karmionego piersią będzie raczej miał konsystencję luźną o żółtym odcieniu i kwaśnym zapachu. Wraz z wiekiem dziecka konsystencja staje się coraz bardziej twarda. Gdy niemowlę karmione jest mlekiem modyfikowanym kupka dziecka jest mniej płynna i najczęściej ma jasnobrązowy odcień. Warto pamiętać, że dzieci karmione mlekiem modyfikowanym zazwyczaj wypróżniają się rzadziej aniżeli dzieci karmione piersią. Prawidłowo, do 18 miesiąca życia dziecko wypróżnia się co najmniej raz dziennie, gdy jest karmione piersią, a 2-3 w tygodniu, gdy karmione jest mlekiem modyfikowanym.

W okresie niemowlęcym może dojść do zaparć. Wówczas stolec jest suchy i twardy, przypomina małe kamyczki. Gdy podejrzewamy zaparcia warto bardziej szczegółowo przeanalizować swoją dietę oraz lepiej nawodnić malucha. Przyczyną zaparć mogą być: zbyt wczesne usadzanie malucha na nocniku i zaburzona praca jelit spowodowana niedojrzałością układu trawiennego. Dodatkowo, stres powiązany ze zmianami w planie dnia, np. powrót mamy do pracy czy rozszerzaniem diety może spowodować zaparcia u malucha.

W takiej sytuacji warto włączyć do diety młodej mamy więcej produktów bogatych w błonnik- mile widziane będą  produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce. Należy również pamiętać, aby odpowiednio się nawadniać, gdyż kobiety w czasie laktacji powinny więcej pić. Gdy dziecko dokarmiane jest mlekiem modyfikowanym warto wraz z lekarzem rozważyć suplementację probiotykami. Gdy problemem jest niedojrzałość przewodu pokarmowego mogą one wpłynąć korzystnie i usprawnić pracę jelit.