Poradnik Mamy karmiącej

Przeziębiona Mama – czy przerwać karmienie piersią?

Karmienie piersią podczas przeziębienia. Czy nie zaszkodzimy maluszkowi ?

Jak wszyscy wiemy chłodna, mokra i nieprzyjemna aura za oknem sprzyja przeziębieniom. Choroba może „złapać” każdego. Niestety Mamy karmiące nie są pod tym względem wyjątkiem.

Próbujemy chronić się jak najlepiej potrafimy. Ubieramy się ciepło, dbamy o siebie, przyjmujemy witaminy… Niezależnie od tego jakie środki zapobiegawcze wprowadzimy, raz na jakiś czas przeziębienie dopada każdego. Tym bardziej, jeśli w domu oprócz maluszka są jeszcze dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym, możemy być pewni, że to tylko kwestia czasu kiedy choroba zawita w nasze progi. Wtedy najczęściej pojawia się pytanie: Co dalej z karmieniem? Czy przeziębienie Mamy, nie jest wskazaniem do przerwania karmienia? Drogie Mamy uspokajamy, nawet przeziębione, możecie karmić maleństwa bez szkody dla ich zdrowia.

Karmienie a choroba mamy, karmienie a gorączka

Przeziębienie Mamy nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Należy jednak pamiętać, aby nie kichać oraz nie kaszleć w obecności maluszka. Bardzo ważne jest aby w czasie infekcji, szczególnie zadbać o higienę oraz częściej myć ręce przed kontaktem z maluchem. Natomiast, samo spożywanie pokarmu od przeziębionej mamy, w żaden sposób nie zagraża maluszkowi a nawet (myślę, że tu Was zaskoczymy) może na niego wpływać pozytywnie. Organizm w czasie choroby wytwarza więcej przeciwciał dzięki czemu polepsza się  odporność dziecka.

Karmienie a leki przeciwbólowe i przeciwzapalne

No dobrze – pomyślicie lekkie przeziębienie może nie jest przeciwwskazaniem do karmienia ale co w sytuacji, gdy Mama jest tak chora, że musi przyjmować leki?
Przeciwbólowe leki uznane za bezpieczne to: paracetamol, ibuprofen oraz kwas acetylosalicylowy (przyjmowany jednorazowo- a nie przewlekle) oraz połączenie kwasu acetylosalicylowego z kodeiną. W przypadku dolegliwości bólowych, ibuprom i etopiryna podczas karmienia piersią wydaje się być dobrym połączeniem. Należy jednak pamiętać, że to, że coś jest dopuszczalne nie znaczy, że nie ma konsekwencji. Jeśli Mama jest w stanie obyć się bez leków, zawsze lepiej jeśli w okresie karmienia postara się z nich zrezygnować. Z drugiej strony, pamiętajmy o rozsądku przy podejmowaniu każdej decyzji. Jeśli leki pomogą Mamie szybciej „stanąć na nogi” to dziecku również wyjdzie to na dobre.

Karmienie a antybiotyki

Lekarz, który przepisze nam kurację antybiotykową powinien wiedzieć, że ma do czynienia z kobietą karmiącą. Obecnie istnieje szeroki wachlarz antybiotyków, które mogą być stosowane podczas laktacji. W przypadku konieczności stosowania innych antybiotyków, to lekarz powinien zadecydować kiedy wrócić do karmienia po stosowaniu antybiotyku. Należy również pamiętać o probiotykach- zarówno dla siebie jak i dla dziecka. Antybiotyki mogą zaburzać florę bakteryjną oraz przyczynić się do luźniejszych stolców u maluszka.

Jak widzicie Drogie Mamy, przeziębienie choć niczym przyjemnym nie jest, nie oznacza od razu konieczności odstawienia naszego Maleństwa od piersi. Oczywiście, jeśli choroba wiąże się z przyjmowaniem leków, najrozsądniej będzie zawsze skonsultować temat z lekarzem. Nie zaleca się przyjmowania leków w czasie karmienia piersią na własną rękę.

Inne artykuły

Podziel się z nami swoją historią!

Rabaty dla mam!

Spełniło się Twoje marzenie … jesteś MAMĄ!
Pojawił mały człowieczek który nadaje życiu sens … jest to piękne i cudowne … ale jakże trudne. Masz tyle wątpliwości, rozterek i pytań … Jednego dnia mogłabyś góry przenosić … drugiego dnia troski codziennego życia przygniatają Cię …

Pamiętaj nie jesteś sama!

Wiele mam ma takie same rozterki!

Napisz nam swoją historię, podziel się troskami i radością … zapytaj naszych specjalistów ! Wszystkie historie opublikujemy anonimowo (pozostawimy sobie jednak w naszej bazie Wasz adres e-mailowy aby pamiętać o Waszych rabatach).

Dla mam które chcą się z nami podzielić swoimi chwilami przygotowaliśmy specjalny rabat na zakupy w naszym sklepie internetowym … na początek proponujemy 7 % rabat na nasze produkty …

ZAPRASZAMY