Soki w diecie noworodków

Zgodnie ze stanowiskiem Amerykańskiej Akademii Pediatrii okazuje się, że soki owocowe nie niosą żadnej korzyści zdrowotnej w wieku do 1 roku życia, dlatego też nie zaleca się ich włączania do diety dziecka. W ciągu ostatnich lat akademia odradzała oferowanie soków owocowych dzieciom poniżej 6 miesiąca życia, natomiast obecne standardy zalecają ograniczenie spożycia soków przez cały pierwszy rok życia. Takie działanie spowodowane jest rosnącymi wskaźnikami otyłości a także zwiększającym się problemem próchnicy wśród dzieci.

Rodzice mogą postrzegać sok owocowy jako zdrowy, natomiast warto zaznaczyć, że nie jest on dobrym substytutem świeżych owoców, gdyż zawiera większą ilość kilkokalorii oraz cukrów prostych. Z kolei świeży 100%  sok owocowy może stanowić zdrowy element diety dzieci w wieku powyżej 1 roku życia, gdy dieta dziecka jest odpowiednio zbilansowana. Należy jednak mieć na uwadze,  że ich spożycie należy ograniczyć w zależności do wieku dziecka.

Spożycie soków owocowych powinno być ograniczone wśród dzieci w wieku od 1 do 3 lat do maksymalnie pół szklanki dziennie, od 4 do 6 roku życia do ½- ¾ szklanki a od 7 roku życia do jednej szklanki dziennie.  Nadmierna konsumpcja soków może doprowadzić do nadmiernego spożycia cukrów prostych oraz zmniejszyć apetyt dzieci na posiłki stałe. W przyszłości może to przyczynić się do nadwagi i otyłości u dzieci, a nadmiar spożytej z sokiem fruktozy może wywołać biegunkę. Dodatkowo spożycie soków z butelki lub kubka z dziubkiem zwiększa ryzyko próchnicy, zwłaszcza gdy dzieci spożywają je do snu lub gdy popijają soki cały dzień.

Warto pamiętać, że gdy dziecko wybiera owoc zamiast soku owocowego to  działanie te wiąże się  ze zwiększonym spożyciem witamin, błonnika oraz innych składników naturalnie występujących w owocach. Spożycie owoców dodatkowo napełnia żołądek oraz dostarcza cennych składników odżywczych, dlatego też jest to zdecydowanie lepszy wybór dla Twojego dziecka.

Źródła:

American Academy of Pediatrics Recommends No Fruit Juice For Children Under 1 Year