Wapń w diecie dzieci- dlaczego jest tak ważny?

Wapń to składnik odżywczy, który jest budulcem kości, dlatego jest tak istotny wśród rosnących dzieci. Wpływa on także na prawidłową pracę mięśni oraz układu nerwowego, a także odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowego serca.

Dlaczego wapń jest tak ważny w diecie dzieci?

Tak naprawdę, mamy tylko jedną szansę (wtedy, gdy jesteśmy dziećmi i nastolatkami) na zbudowanie mocnych kości i zgromadzenie zapasów na okres dorosłości. Dzieci, które spożywają odpowiednią ilość wapnia rozpoczynają dorosłość z możliwie najsilniejszymi kośćmi odpornymi na złamania. Chroni je to także przed urazami w późniejszym okresie. Aby zapobiec krzywicy, dzieci potrzebują odpowiedniej podaży wapnia oraz witaminy D. Krzywica powoduje zmiękczenie kości oraz wygięcie kończyn, zahamowanie wzrostu, osłabienie mięśni i ból.

Gdzie znajduje się wapń?

Wapń znajduje się w żywności, a najwięcej jest go w produktach pochodzenia zwierzęcego: mleku, jogurtach, serach żółtych. Niektóre dzieci, ze względu na alergie nie mogą spożywać nabiału, wówczas źródłem wapnia będą produkty pochodzenia roślinnego. Dobrymi źródłami roślinnymi są mleka roślinne fermentowane, tofu (wzbogacone w wapń), warzywa zielone (np. brokuły, warzywa kapustne, jarmuż, kapusta pekińska) migdały, sezam, mak, fasola, ciecierzyca, pomarańcze, figi, śliwki. Wapń często dodawany jest też jako dodatek do chleba oraz produktów śniadaniowych, a takie informacje znajdziemy na etykiecie produktu (produkt fortyfikowany wapniem).

Ile wapnia potrzebują dzieci?

Niemowlęta karmione piersią lub spożywające mleko modyfikowane pobierają wapń z mleka matki, do 6 miesiąca życia potrzebują około 200 mg na dzień. Od 6 do 11 miesiąca życia ich zapotrzebowanie wynosi 260 mg wapnia dziennie. Warto pamiętać, że u dzieci do 1 roku życia nie należy podawać mleka krowiego. Dzieci w wieku od 1 do 3 lat potrzebują już 700 mg wapnia na dzień i zapotrzebowanie to zwiększa się wraz z wiekiem.

A co z witaminą D?

Witamina D jest niezbędna, aby organizm mógł przyswoić wapń, natomiast witaminy tej nie ma w wielu produktach, które jedzą dzieci. Z tego powodu często zalecana jest suplementacja. Niemowlęta, które są karmione mlekiem matki mogą potrzebować suplementacji witaminy D, natomiast mieszanki modyfikowane dla niemowląt zazwyczaj w witaminę D są wzbogacone. Warto jednak każdą suplementację skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.