Poradnik matki karmiącej

butelka do karmienia i przechowywania

Przechowywanie mleka matki – w jaki sposób przechowywać mleko matki?

Przechowywanie mleka matki jest bardzo ważne, aby zachować jego wartości odżywcze i bezpieczeństwo. Po odciągnięciu pokarmu laktatorem elektrycznym lub ręcznym, można umieścić je w lodówce lub zamrażarce. Należy jednak przestrzegać pewnych zasad.

Podobnie jak siara, która jest pierwszym mlekiem, mleko mamy wykazuje szereg zdrowotnych właściwości. W przypadku siary, z racji na jej małą ilość, warto zabezpieczyć się w specjalne pojemniki na siarę, które pozwalają na wykorzystanie każdej drogocennej kropli. A co w przypadku mleka? Jak najlepiej przygotować się do odciągania i przechowywania pokarmu?

Jak przechowywać odciągnięte mleko?

Podczas odciągania mleka upewnij się, że laktator jest czysty. Zebrany pokarm przechowuj w specjalnych pojemnikach przeznaczonych do tego celu, możesz wykorzystać np. butelki jednorazowe których nie trzeba myć, ponieważ kupujemy je zapakowane sterylnie. Pozwala to na użycie ich od razu po rozpakowaniu. Skraca to czas procesu i pozwala na zachowanie wysokiej czystości. Nie ma potrzeby mycia ani wyparzania butelek, ponieważ są od razu gotowe do karmienia.

Każdy pojemnik z odciągniętym mlekiem oznaczaj datą i godziną zebrania mleka, tak żebyś w przyszłości wiedziała z kiedy pochodzi. Pozwoli to na zużycie mleka w odpowiedniej kolejności.

Wskazówki dotyczące mrożenia mleka:

  • Zamrażaj mleko w małych porcjach (50-100 ml), aby łatwiej było je rozmrażać i unikać marnowania
  • Zostaw trochę miejsca w pojemniku, ponieważ mleko rozszerza się podczas zamrażania
  • Najpierw schłodź mleko w lodówce przed zamrożeniem

Rozmrażanie mleka:

  • Rozmrażaj mleko w lodówce – może to zająć kilka godzin, więc warto zrobić to z wyprzedzeniem
  • Można także rozmrażać mleko pod ciepłą, bieżącą wodą, ale nigdy nie używaj wrzącej wody ani kuchenki mikrofalowej, bo może to zniszczyć składniki odżywcze
  • Po rozmrożeniu mleko można przechowywać w lodówce maksymalnie 24 godziny
  • Mleko, które zostało zamrożone, nie powinno być ponownie zamrażane

Podgrzewanie mleka:

  • Podgrzewaj mleko pod bieżącą wodą lub w podgrzewaczu do butelek
  • Nie gotuj mleka ani nie używaj mikrofalówki do jego podgrzewania

Przestrzeganie tych zasad pomoże zachować najwyższą jakość i bezpieczeństwo przechowywanego mleka matki. Jeżeli zdecydujesz się na mrożenie pokarmu, warto zakupić butelki wielorazowe, które służą zarówno do mrożenia, jak i karmienia. Można wykorzystywać je wielokrotnie, myjąc i wyparzając je pomiędzy karmieniem, co jest bardziej ekonomiczne oraz ekologiczne niż stosowanie butelek jednorazowych.

W jakiej temperaturze przechowywać mleko matki?

Mleko matki powinno być przechowywane w odpowiedniej temperaturze, aby zachować jego wartości odżywcze i bezpieczeństwo. Szczegółowe wytyczne dotyczące przechowywania mleka matki w różnych temperaturach:

  • Temperatura pokojowa – do 25°C – mleko można przechowywać do 4 godzin
  • Temperatura w lodówce – do 4°C lub mniej – mleko można przechowywać do 4 dni, upewnij się, że mleko jest umieszczone w najchłodniejszej części lodówki, czyli najczęściej na tylnej ściance, a nie na drzwiach
  • Temperatura w zamrażarce – od -18°C lub mniej – mleko można przechowywać do 6 miesięcy, w przypadku głębokiego zamrożenia mleko można przechowywać nawet do 12 miesięcy

Pamiętaj, że po rozmrożeniu mleko powinno być przechowywane w lodówce przez maksymalnie 24 godziny i nie należy go ponownie zamrażać. Należy zużyć je po rozmrożeniu, a to czego nie udało się spożytkować, należy wyrzucić. Dlatego warto mrozić mleko w małych porcjach, żeby uniknąć takich sytuacji.

Ile można przechowywać mleko matki?

Czas przechowywania mleka matki zależy od temperatury i warunków, w jakich jest przechowywane. Mleko pozostawione w temperaturze pokojowej można przechowywać do 4 godzin, później nie nadaje się do spożycia. Mleko przechowywane w lodówce, może się tam znajdować i być zdatne do podania do 4 dni. W przypadku mrożenia pokarmu w zamrażarce, możemy zużyć je do maksymalnie 6 miesięcy od zamrożenia. Bardzo istotne jest, żeby przestrzegać wszystkich wytycznych, ponieważ mleko musi być zdatne do podania dla maluszka, tak żeby mu nie zaszkodziło. Mały organizm noworodka potrzebuje czasu, żeby przystosować się do spożywania pokarmu.

Może zainteresować Cię również: Jak odciągać mleko laktatorem?

W czym przechowywać mleko matki?

Mleko mamy można przechowywać w specjalnych, bezpiecznych pojemnikach, które zachowują jego świeżość i wartości odżywcze. Należy upewnić się, że nie posiadają w składzie szkodliwych substancji. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów specjalnych opakowań np. woreczki do przechowywania pokarmu, które znacznie ułatwiają cały proces. Posiadają specjalne miejsca na oznaczenie daty i godziny odciągnięcia.

Przykłady pojemników:

  • Butelki plastikowe – muszą być wykonane z bezpiecznych materiałów, wolnych od BPA, czyli plastiku, który może uwalniać szkodliwe substancje, do wyboru są butelki jednorazowe oraz wielorazowe
  • Butelki szklane – świetna alternatywa dla butelek plastikowych, są trwałe i łatwe w sterylizacji i czyszczeniu
  • Woreczki na pokarm – sa jednorazowe, wygodne i zajmują mniej miejsca w lodówce lub zamrażarce niż butelki, zaprojektowane są w taki sposób, że nie przepuszczają powietrza i zachowują świeżość mleka

Pamiętaj, żeby wybierać pojemniki, które przeznaczone są do przechowywania żywności i są odporne na niskie temperatury.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego, posiadamy szeroki wybór butelek do przechowywania i karmienia, akcesoria do przechowywania pokarmu, laktatory, smoczki i wiele innych.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *