Poradnik matki karmiącej

Zdjęcie do wpisu blogowego

Karmienie po cięciu cesarksim

W Polsce co 5 ciąża kończy się cięciem cesarskim. Niestety, rozwiązanie ciąży cięciem cesarskim znacznie częściej wiąże się z niepowodzeniami w laktacji. Badania jednak sugerują, że przy odpowiedniej pracy matki karmiącej, personelu oraz najbliższych karmienie piersią można rozpocząć równie efektywnie jak po porodzie naturalnym.

Im wcześniej tym lepiej!

Pierwsze karmienia piersią po cięciu cesarskim są jak najbardziej możliwe oraz wskazane, natomiast wiążą się z wieloma dolegliwościami matki po operacji, dlatego też bardzo ważne jest wsparcie personelu, aby właściwie rozpocząć karmienie. Matka i dziecko od początku powinni przebywać wspólnie na sali przez cały okres hospitalizacji. Najlepiej jest, aby karmienie piersią zacząć najwcześniej jak to możliwe. Przyjmuje się, aby rozpocząć karmienie do 6 godzin po zabiegu. Gdy w tym czasie nie uda się rozpocząć karmienia, należy zadbać o odciągnięcie pokarmu. Rozwiązanie cięciem cesarskim jest jednym z częstszych czynników, które opóźniają laktację. Jeżeli młoda mama nadal źle się czuje po zabiegu, zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych, gdyż zalecane dawki są całkowicie bezpieczne, a lepsze samopoczucie mamy może przyczynić się do efektywniejszego karmienia. Warto od początku realizować karmienie na żądanie i nie wprowadzać ograniczeń czasowych.

Pamiętaj o wygodnej pozycji

Jedną z wygodniejszych pozycji do karmienia jest pozycja na boku. Ta pozycja jest prosta oraz bezpieczna dla mamy i dziecka. Na początku wskazane jest aby mama poprosiła o pomoc. Następnie delikatne próbujemy się przekręcić na bok, wykonujemy manewr bardzo powoli, aby nie nadwyrężyć mięśni oraz szwów. Przygotowany koc bądź poduszkę ustawiamy za plecami, żeby mogło to stanowić oparcie, natomiast pod głowę można ułożyć poduszkę. Ułożenie ciała ma być dla mamy komfortowe. Obszar brzucha należy osłonić poduszkami bądź kocem w celu uniknięcia uderzenia nóżkami dziecka. Pomiędzy nogami (w okolicy kolan) najlepiej umieścić poduszkę. Za plackami dziecka także można ułożyć zwinięty koc. Dziecko leży brzuszkiem do brzuszka z mamą, uszko oraz bioderko dziecka powinno znaleźć się w linii prostej.

Czas pojawienia się pokarmu

Pokarm po cesarskim cięciu pojawia się zwykle między drugim a szóstym dniem, lecz to nie znaczy, że nie może pojawić się po dłuższym czasie.

Warto też wiedzieć, że niektóre dzieciaczki po cesarskim cięciu są bardziej leniwe, czasami jest to skutek działania znieczulenia. Również czasami zdarza się,że ze względu na stres po nagłym zabiegu produkcja mleka może mieć poślizg. W tym przypadku bardzo ważne jest aby maluszek przebywał blisko z mamą, aby dbała o kontakt i żeby nie dostarczać jej stresu.

Organizm w pierwszych dniach po rozwiązaniu cesarskim cięciem jest obciążony zabiegiem, dlatego też bardzo ważny jest odpoczynek, zdrowe odżywianie oraz odpowiednie nawodnienie. Warto od początku zadbać o wszystkie możliwe techniki relaksacji, gdyż zmęczenie i stres mogą zaburzać laktację. Czas w szpitalu jest także odpowiedni, do rozwiania wszelkich wątpliwości dotyczących technik karmienia z doradcą laktacyjnym. Istotna jest również pomoc i wsparcie osób bliskich, w tym nowym i niekiedy trudnym czasie młodej mamy.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *