Poradnik matki karmiącej

Zdjęcie do wpisu blogowego

Przeciwwskazania do karmienia piersią

Czy wiecie, że w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia niemowlak podwaja swoją masę urodzeniową? Podwaja! Potraficie to sobie zobrazować? To tak, jakby któraś z nas w ciągu najbliższego półrocza, powiększyła swoją wagę, wzrost i ogólne rozmiary dokładnie dwukrotnie! Wyobraźcie sobie, że jeśli dziś macie 165cm wzrostu i ważycie 65 kg, to w ciągu pół roku podrośniecie do ponad 3 metrów a wszystkie części Waszego ciała: głowa, dłonie, ręce, stopy, będą dwukrotnie większe niż obecnie! Czy teraz rozumiecie, co dokładnie oznacza podwojenie swojej masy? Możecie sobie wyobrazić ile energii to kosztuje? Skąd niemowlak bierze na to siły? Oczywiście z mleka Mamy! Chyba nikogo nie musimy przekonywać, że nie ma nic lepszego dla zdrowia i rozwoju dziecka niż mleko matki. Stąd też, nikt nie powinien mieć wątpliwości, że tak zwane: karmienie naturalne, karmienie piersią czy też karmienie mlekiem matki, jest najlepszym wyborem w pierwszych miesiącach życia dziecka, kiedy jego zapotrzebowanie na energię jest największe.

Przeciwwskazania do karmienia – kiedy nie powinnaś karmić piersią?
Mimo niewątpliwych zalet karmienia naturalnego, są przecież sytuacje, w których obowiązuje zakaz karmienia piersią. Tylko czy na pewno? Jak dobrze się orientujesz w tym, co faktycznie jest przeciwwskazaniem z medycznego punktu widzenia a co tylko miejską legendą, przekazywaną na forach internetowych i placach zabaw.

Dzisiejszy artykuł poświęcimy właśnie temu tematowi. Postaramy się rozprawić z najczęściej powtarzanymi mitami dotyczącymi przeciwwskazań do karmienia piersią.
Karmienie a okres – czy można karmić niemowlaka podczas miesiączki?

Krąży przekonanie, że karmienie naturalne chroni kobietę przed wystąpieniem krwawienia miesiączkowego, nic bardziej mylnego ! Okres może pojawić się nawet kilka tygodni po porodzie, a o jego wystąpieniu decydują zmiany hormonalne oraz wrażliwość organizmu matki na te zmiany. Karmienie i okres jak najbardziej są możliwe i nie jest to przeciwwskazanie do karmienia.

Faktem niestety jest to, że przy wystąpieniu miesiączki może zmniejszyć się produkcja mleka. Stanowi to utrapienie dla malucha i młodej mamy, dlatego bardzo często laktację wspomaga się suplementacją wapniem i magnezem w celu pobudzenia produkcji mleka. Należy również pamiętać, że wraz z wystąpieniem okresu wraca płodność kobiety.
Karmienie a choroba mamy, karmienie a gorączka

Przeziębienie młodej mamy nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Organizm w czasie choroby wytwarza więcej przeciwciał dzięki czemu polepsza się  odporność dziecka. Więcej informacji na temat karmienia podczas choroby możecie znaleźć tutaj.
Karmienie a ciąża – czy można karmić podczas ciąży?

Nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią podczas zdrowej ciąży ! Należy jednak pamiętać, aby zaopatrzyć organizm w dodatkowe ilości witamin i składników mineralnych, gdyż nie tylko należy odżywić niemowlę, ale i rosnący płód. Niestety, istnieją przypadki, w których karmienie dziecka nie jest możliwe. Karmienie w ciąży nie jest zalecane w przypadku wystąpienia silnych skurczów, krwawień oraz silnego bólu pleców w trakcie karmienia piersią .  Wyklucza je również nieprawidłowa budowa łożyska a także skrócona szyjka macicy.
Karmienie po cesarce – czy jest możliwe?

Powodzenie karmienia piersią nie jest uzależnione od metody porodu. Bardzo często kobiety po znieczuleniu są osłabione i wówczas niezbędna jest pomoc pielęgniarki, partnera lub rodziny. Z uwagi na szwy należy szczególnie zadbać o wygodną dla siebie pozycję karmienia noworodka. Poród drogami natury, to proces stopniowy, natomiast cesarskie cięcie przebiega nieraz dużo szybciej, co generuje gwałtowne wahania hormonów. Dlatego zdarza się, że laktacja pojawia się nawet po tygodniu dopiero kiedy oksytocyna i prolaktyna się ustabilizują.
Bezwzględny zakaz karmienia piersią – kiedy?

Skoro już rozprawiliśmy się z większością nieprawdziwych informacji dotyczących przeciwwskazań do karmienia, pora odpowiedzieć na pytanie:
Czy  istnieją jakiekolwiek sytuacje w których faktycznie musimy zrezygnować z karmienia naturalnego?

Najczęściej jako przeciwwskazanie do karmienia piersią wskazuje się takie jak wirusy WZW typ A i C,  gruźlica,cytomegalia,opryszczka oraz wirus HIV. Jednak zgodnie z aktualnymi badaniami tylko wirus HIV jest wskazaniem do rezygnacji z karmienia naturalnego. Pozostałe choroby nie są przeciwwskazaniem. Matki mogą bezpiecznie karmić piersią mimo choroby. W przypadku gruźlicy, karmienie jest niewskazane jeśli matka jest w stanie aktywnym choroby. Nie udowodniono przenikania prątków choroby do mleka kobiecego jednak gruźlica jako choroba przenoszona drogą kropelkową jest wskazaniem do odseparowania dziecka od chorującej matki.

 Przeciwwskazaniem ze strony matki jest także stosowanie niektórych leków, np. barbituranów, cytostatyków czy leków przeciwpadaczkowych.

Ograniczenia ze strony ze strony dziecka to galaktozemia, fenyloketonuria, wrodzona nietolerancja laktozy a także rozszczep podniebienia oraz brak odruchu ssania i połykania. Choć w ostatnim przypadku jest to przeciwwskazanie względne, gdyż bardzo często po konsultacjach z doradcą laktacyjnym problem po prostu znika.

Jak widzicie drogie Mamy, realne przeciwwskazania do karmienia niestety istnieją ale  (co mamy nadzieję udało nam się udowodnić w tym artykule) jest ich naprawdę niewiele.

Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać choć część Waszych wątpliwości. Gdybyście miały dodatkowe pytania dotyczące tego tematu, nie bójcie się do nas napisać.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *