Poradnik matki karmiącej

Zdjęcie do wpisu blogowego

Przeziębiona Mama – czy przerwać karmienie piersią?

Karmienie piersią podczas przeziębienia. Czy nie zaszkodzimy maluszkowi?

Jak wszyscy wiemy chłodna, mokra i nieprzyjemna aura za oknem sprzyja przeziębieniom. Choroba może „złapać” każdego. Niestety Mamy karmiące nie są pod tym względem wyjątkiem.

Próbujemy chronić się jak najlepiej potrafimy. Ubieramy się ciepło, dbamy o siebie, dobrze odżywiamy, przyjmujemy witaminy… Niezależnie od tego jakie środki zapobiegawcze wprowadzimy, raz na jakiś czas przeziębienie dopada każdego. Tym bardziej, jeśli w domu oprócz maluszka są jeszcze dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym, możemy być pewni, że to tylko kwestia czasu kiedy choroba zawita w nasze progi. Wtedy najczęściej pojawia się pytanie: Co dalej z karmieniem? Czy przeziębienie Mamy, nie jest wskazaniem do przerwania karmienia? Drogie Mamy uspokajamy, nawet przeziębione, możecie karmić maleństwa bez szkody dla ich zdrowia.

Karmienie a choroba mamy, karmienie a gorączka

Przeziębienie Mamy nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Należy jednak pamiętać, aby nie kichać oraz nie kaszleć w obecności maluszka a jeżeli jest to niemożliwe, to należy zasłonić usta , na przykład pieluchą tetrową lub specjalną maseczką. Bardzo ważne jest aby w czasie infekcji, szczególnie zadbać o higienę oraz częściej myć ręce przed kontaktem z maluchem. Natomiast, samo spożywanie pokarmu od przeziębionej mamy, w żaden sposób nie zagraża maluszkowi a nawet (myślę, że tu Was zaskoczymy) może na niego wpływać pozytywnie. Organizm Mamy w czasie choroby wytwarza więcej przeciwciał które mogą przenikać do jej pokarmu a  dzięki temu polepsza się  odporność dziecka.

Karmienie a leki przeciwbólowe i przeciwzapalne

No dobrze – pomyślicie lekkie przeziębienie może nie jest przeciwwskazaniem do karmienia ale co w sytuacji, gdy Mama jest tak chora, że musi przyjmować leki?
Popularne, przeciwbólowe leki uznane za bezpieczne w czasie karmienia piersią to: paracetamol i ibuprofen. W przypadku dolegliwości bólowych i gorączkowych, preparaty ibupromu i paracetamolu podczas karmienia piersią, są najbardziej bezpiecznymi lekami. Należy jednak pamiętać, że to, że coś jest dopuszczalne nie znaczy, że nie ma konsekwencji. Jeśli Mama jest w stanie obyć się bez leków, zawsze lepiej jeśli w okresie karmienia postara się z nich zrezygnować.

W przypadku konieczności zażywania jakiegokolwiek leku, nawet przepisanego przez lekarza, należy bezwzględnie zapoznać się, przed jego zażyciem, z dołączoną do opakowania leku ulotką, co pozwoli uniknąć niebezpieczeństw związanych z jego nieprawidłowym zażyciem.

Z drugiej strony, pamiętajmy o rozsądku przy podejmowaniu każdej decyzji. Jeśli leki pomogą Mamie szybciej „stanąć na nogi” to dziecku również powinno wyjść to na dobre.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących leczenia tak zwanego „lekkiego przeziębienia” zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem.

Karmienie a antybiotyki

Lekarz, który przepisze nam kurację antybiotykową powinien wiedzieć, że ma do czynienia z kobietą karmiącą. Obecnie istnieje szeroki wachlarz antybiotyków, które mogą być stosowane podczas laktacji. W przypadku konieczności stosowania innych antybiotyków, to lekarz powinien zadecydować kiedy wrócić do karmienia po stosowaniu antybiotyku. Należy również pamiętać o probiotykach- zarówno dla siebie jak i dla dziecka. Antybiotyki mogą przenikać do pokarmu matki a z nim do dziecka i zaburzać jego florę bakteryjną, co może się przyczynić się do oddawania przez maluszka luźniejszych stolców.

Jak widzicie Drogie Mamy, przeziębienie choć niczym przyjemnym nie jest, nie oznacza od razu że musicie rezygnować z karmienia naturalnego. Odstawienia Maleństwa od piersi jest wręcz przeciwwskazane, chyba, że karmienie musi być przerwane z innych przyczyn takich, jak na przykład konieczność przyjmowania leków przeciwwskazanych podczas karmienia piersią . Oczywiście, jeśli choroba wiąże się z przyjmowaniem leków, najrozsądniej będzie zawsze skonsultować temat z lekarzem. Nie zaleca się przyjmowania leków w czasie karmienia piersią na własną rękę.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *