ODBIJANIE I ULEWANIE- JAK POSTĘPOWAĆ
   0
ODBIJANIE I ULEWANIE- JAK POSTĘPOWAĆ

Całkowicie fizjologiczne jest, że dzieciom się odbija i ulewa- bez względu na to, czy dzieci karmione są mlekiem matki czy mieszankami. Warto więc wiedzieć, dlaczego tak się dzieje i jak w takich sytuacjach powinniśmy postąpić.

Czasem zdarza się, że dzieci podczas karmienia połykają niewielkie ilości powietrza, które wydostaje się z organizmu dziecka podczas beknięcia. Jeśli dziecko jest w trakcie karmienia i po karmieniu spokojne lub zasnęło raczej nie powinniśmy się martwić o nadmiar połkniętego powietrza.

Najczęściej z połykaniem powietrza mamy doczynienia, gdy niemowlę jest nieprawidłowo przystawione oraz gdy mleko wypływa zbyt szybko. Podczas płaczu dzieci również połykają dużo powietrza.

Aby pomóc dziecku beknąć, należy posadzić dziecko w pozycji pionowej i przytrzymać na ramieniu, by powietrze swobodnie ulotniło się. Zbyt częste, energiczne odbijanie może wywołać refluks lub wymioty.

Bardzo często jest tak, że podczas bekania oprócz powietrza może wydostawać się niewielka ilość pokarmu. Przełyk niemowlęcia jest krótki, dlatego mleko z dużą łatwością cofa się, zamiast ponownie trafić do żołądka.

Całe szczęście ulewanie nie sprawia problemu dla dzieci. Zazwyczaj jest to oznaka, że małych jest bardzo najedzony lub posiłek został spożyty bardzo szybko.

Choroba reflukoswa i chlustające wymioty są duże poważniejsze niż ulewanie, ale występuje dużo rzadziej. Schorzenia występują częściej, gdy dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym, gdyż mieszanki trawione są znacznie wolniej niż karmienie piersią. Poza tym,  mleko modyfikowane spożywa się rzadziej, a więc i porcje są większe.  Dla żołądka małej istoty częste karmienie mlekiem mamy małymi porcjami jest bezpieczniejsze.

Warto wiedzieć, że zwiększać ryzyko ulewania może także pozycja w fotelikach samochodowych. Nacisk na żołądek może zwiększyć objawy refluksu. Przez pół godziny od karmienia dziecko powinno być w pozycji pionowej ze zwisającymi nogami. Gdy niemowlę jest w podparciu lub pozycji leżącej chusta można być pomocna.

Pamiętaj, że jeśli jesteś zaniepokojona ilością mleka, które ulewa Twoje dziecko warto skonsultować to z lekarzem.

Opinie

Zaloguj się abu dodać opinię