Producenci

JAK SPRAWDZIĆ CZY DZIECKO DOSTAJE WYSTARCZAJĄCĄ ILOŚĆ POKARMU KOBIECEGO
   0
JAK SPRAWDZIĆ CZY DZIECKO DOSTAJE WYSTARCZAJĄCĄ ILOŚĆ POKARMU KOBIECEGO

Jednym z najlepszych metod, które pozwolą ocenić, czy maluch dostaje wystarczającą ilość mleka jest sprawdzenie pieluchy dziecka. Jeśli dziecko spożywa odpowiednią ilość pokarmu, to odpowiednio często będzie potrzebował zmiany pampersa.

Oddawanie moczu przez malucha jest najlepszym wskaźnikiem tego, jak dużo pokarmu dziecko spożyło w ostatnim czasie (ostatnie 6-12 godzin). Z kolei oddawanie stolca malucha wraz z moczem wskazuje ile mleka zostało dostarczone w ciągu ostatnich 24 godzin. Zasada ta dotyczy jedynie sytuacji, w której Twój maluch jest karmiony jedynie mlekiem matki.

Pierwsze mleko matki – siara jest bardzo skoncentrowane , przez co w pierwszych dniach dziecko nie oddaje zbyt dużo moczu. Im dziecko je coraz więcej pokarmu, tym częściej wydala to, co spożywa. Mocz, szczególnie w początkowych miesiącach życia dziecka nie jest dobrze widoczny w pieluszce, dlatego też najlepszym wskaźnikiem jest ciężar pampersa.

Zmiany w stolcu malucha przez pierwsze dni wskazują jak dziecko je. Pierwsza kupka dziecka- smółka to gęsta, lepka czarno-zielona wydzielina. Noworodki oddają smółkę 2-3 razy a następnie kolory smółki zaczynają się zmieniać. Z czasem stolec zaczyna zmieniać kolor na żółtozielony. Przejściowa kupka świadczy o tym, iż pokarm zaczął się trawić  w przewodzie pokarmowym dziecka. Z biegiem czasu stolec staje się pomarańczowo-żółty a następnie musztardowy.

Od drugiego dnia życia dziecka maluch powinien wytwarzać co najmniej dwa stolce o wielkości minimum łyżeczki. Gdy maluch do 5 doby nie robi żółtych, rzadkich kup, bardzo możliwe, że nie dostaje tyle pokarmu ile potrzebuje. W takim przypadku należy skonsultować się z doradcą laktacyjnym, położną lub lekarzem.

Opinie

Zaloguj się abu dodać opinię