Poradnik matki karmiącej

Zdjęcie do wpisu blogowego

Wapń w diecie dzieci – dlaczego jest tak ważny?

Wapń to niezbędny minerał w diecie każdego dziecka. Wapń odpowiada za budowę kości oraz zębów. Dodatkowo wspomaga funkcjonowanie serca. 

Dlaczego wapń jest tak ważny w diecie dzieci?

Tak naprawdę, mamy tylko jedną szansę (wtedy, gdy jesteśmy dziećmi i nastolatkami) na zbudowanie mocnych kości i zgromadzenie zapasów na okres dorosłości. Dzieci, które spożywają odpowiednią ilość wapnia rozpoczynają dorosłość z możliwie najsilniejszymi kośćmi odpornymi na złamania. Chroni je to także przed urazami w późniejszym okresie. Aby zapobiec krzywicy, dzieci potrzebują odpowiedniej podaży wapnia oraz witaminy D. Krzywica powoduje zmiękczenie kości oraz wygięcie kończyn, zahamowanie wzrostu, osłabienie mięśni i ból.

Gdzie znajduje się wapń?

Wapń znajduje się w żywności, a najwięcej jest go w produktach pochodzenia zwierzęcego: mleku, jogurtach, serach żółtych. Niektóre dzieci, ze względu na alergie nie mogą spożywać nabiału, wówczas źródłem wapnia będą produkty pochodzenia roślinnego. Dobrymi źródłami roślinnymi są mleka roślinne fermentowane, tofu (wzbogacone w wapń), warzywa zielone (np. brokuły, warzywa kapustne, jarmuż, kapusta pekińska) migdały, sezam, mak, fasola, ciecierzyca, pomarańcze, figi, śliwki. Wapń często dodawany jest też jako dodatek do chleba oraz produktów śniadaniowych, a takie informacje znajdziemy na etykiecie produktu (produkt fortyfikowany wapniem).

A co z witaminą D?

Witamina D jest niezbędna, aby organizm mógł przyswoić wapń, natomiast witaminy tej nie ma w wielu produktach, które jedzą dzieci. Z tego powodu często zalecana jest suplementacja. Niemowlęta, które są karmione mlekiem matki mogą potrzebować suplementacji witaminy D, natomiast mieszanki modyfikowane dla niemowląt zazwyczaj w witaminę D są wzbogacone. Warto jednak każdą suplementację skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Ile wapnia potrzebują dzieci?

Niemowlęta karmione piersią lub spożywające mleko modyfikowane pobierają wapń z mleka matki, do 6 miesiąca życia potrzebują około 200 mg na dzień. Od 6 do 11 miesiąca życia ich zapotrzebowanie wynosi 260 mg wapnia dziennie. Warto pamiętać, że u dzieci do 1 roku życia nie należy podawać mleka krowiego. Dzieci w wieku od 1 do 3 lat potrzebują już 700 mg wapnia na dzień i zapotrzebowanie to zwiększa się wraz z wiekiem.

Czy twarożek to dobre źródło wapnia?

Nie. Już wyjaśniamy dlaczego. Większość wapnia pozostaje w serwatce. Natomiast mama nie powinna rezygnować z podawania tego produktu. Ze względu na fakt, że jest dla dzieci pyszny z chęcią go jedzą, ale w celu wzbogacenia go o odpowiednie składniki można do niego dodać jogurtu.

Co jeśli mój maluszek nie lubi mleka?

W takim przypadku mama może spróbować przekonać swojego maluszka do mleka przy pomocy specjalnego kubeczka bądź kolorowej słomki.

Podawane mleko nie musi być ciepłe, dla dzieci można podać je w temperaturze pokojowej lub nawet lekko schłodzone.

Dobrym krokiem jest zrobienie dziecku kakao, koktajlów mlecznych, budyniów, również mama powinna zabielać zupki jogurtem.

A co jeśli moje dziecko jest uczulone na mleko?

Przede wszystkim każda mama powinna pamiętać, że nie mogą na własną rękę wprowadzać diety bezmlecznej. Jeżeli lekarz ją zaleci, powinna poprosić aby pediatra dokładnie wytłumaczył co może podawać maluszkowi aby uzupełnić dietę w wapń.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *