Laktatory elektryczne

Laktatory, inaczej nazywane pompkami laktacyjnymi lub odciągaczami pokarmu, stanowią nieocenioną pomoc dla wielu młodych mam. Laktatory elektryczne są doskonałym rozwiązaniem dla kobiet karmiących, ułatwiając proces pozyskiwania pokarmu oraz dbając o komfort i zdrowie kobiet. Choć istnieją laktatory ręczne, ich elektryczne odpowiedniki zdobywają coraz większą popularność ze względu na wygodę i efektywność użytkowania.

Laktator elektryczny – co to jest?

Laktator elektryczny to urządzenie, które pozwala mechanicznie odciągnąć pokarmu z piersi. Działa na zasadzie naśladowania ssania niemowlęcia, a jego napęd elektryczny sprawia, że proces jest mniej pracochłonny i bardziej komfortowy niż w przypadku pompki ręcznej. Ich wydajna praca umożliwia odciąganie pokarmu w każdej chwili. Urządzenie wymaga podłączenia do prądu, wyróżniamy dwa rodzaje laktatorów elektrycznych: pojedyncze bądź na dwie piersi. Odciąganie pokarmu z dwóch piersi jest najbardziej efektywne i skraca czas odciągania. Wyróżniamy również laktatory bezprzewodowe jak i przewodowe. Laktator jest wsparciem każdej karmiącej mamy i znajduje zastosowanie zarówno w domu, jak i w podróży, kiedy kobieta nie ma komfortowych warunków do przystawienia do piersi.

Dlaczego warto używać laktatora elektrycznego?

Istnieje kilka powodów. Jednym z powodów jest regulacja podaży mleka. Regularne odciąganie pokarmu z piersi może pomóc w stymulacji produkcji mleka, co jest szczególnie przydatne dla mam z niskim laktacyjnym zapasem. Jeśli kobieta nie może rozwiązać problemu regularnego  karmienia, a niektóre matki napotykają trudności w karmieniu piersią, takie jak bolące brodawki czy zastoje mleczne laktator okaże się tu niezwykle pomocny. Z jego pomocą mama może pozbyć się nadmiaru pokarmu i ulżyć sobie w bolesności piersi. Laktatory elektryczne pozwalają rozwiązać wszelkie problemy laktacyjne, od problemów z podażą mleka, aż po zastoje mleczne.

Dla matek wracających po urlopie macierzyńskim do pracy lub mających inne obowiązki, laktator umożliwia odciągnięcie mleka, które potem może być podane przez inną osobę przy odpowiednim jego przechowywaniu. W niektórych sytuacjach, jak przy przyjmowaniu leków, matka musi chwilowo przerwać karmienie piersią. Laktator pozwala na odciąganie mleka w tym czasie i nie jest wówczas zatrzymany proces laktacji. Możemy przygotować wcześniej pokarm, zostawić malucha pod opieką kogoś bliskiego i nie martwić się, że nie będziemy go w stanie w tym czasie nakarmić. Mleko może zostać umieszczone w lodówce i podane w dowolnym momencie, nawet pod nieobecność mamy. Takie wsparcie znacznie ułatwia dostarczanie dziecku pokarmu oraz wspiera jego prawidłowy rozwój. Jest to z korzyścią dla mamy i dziecka.

Dzięki wykorzystaniu laktatora, kobieta nie musi rezygnować z karmienia naturalnym pokarmem, nawet jeżeli chce wrócić do pracy. Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla maluszka. Należy podawać dziecku swój pokarm do przynajmniej 6 pierwszych miesięcy życia. Pierwsze 48 godziny po porodzie są również bardzo istotne i w tym okresie należy podejmować próby naturalnego karmienia, jeżeli nie ma możliwości bezpośredniego przystawienia, warto skorzystać z pomocy laktatora. Piersi matki czasami mają problem z rozpoczęciem laktacji i potrzebują odpowiedniej stymulacji, którą może zapewnić to urządzenie. Kobiety często zrezygnowane chcą rezygnować z karmienia piersią, ale znajdują na to rozwiązanie dzięki wykorzystaniu odpowiedniego modelu laktatora. Nie zawsze możemy naturalnie odżywiać dziecko piersią, ale każda mama chce dla swojego maluszka jak najlepiej, dlatego warto spróbować takiego rozwiązania. Ściąganie mleka może okazać się bardzo skuteczną i wygodną metodą karmienia dziecka.

Należy pamiętać, żeby zapewnić odpowiednią dezynfekcję i czyszczenie sprzętu oraz w odpowiedni sposób dobrać lejek, tak żeby proces ten był jak najbardziej efektywny.

Jakie są zalety laktatora elektrycznego?

Takie urządzenie jest szybkie  i wydajne, a obsługa jego jest niezwykle intuicyjna. Każdy elektryczny laktatory pozwala na odciągnięcie większej ilości mleka w krótszym czasie. Ma on regulacje siły ssania , a wiele modeli pozwala na dostosowanie siły ssania, co zwiększa komfort użytkowania podczas odciągania pokarmu. Modele podwójne mają możliwość odciągania obustronnego tj. takie modele pozwalają na odciąganie mleka z obu piersi jednocześnie. Przy laktatorach mniej męczącą się po prostu ręceco w przeciwieństwie do pompki ręcznej, nie wymaga użycia siły mięśniowej i nie jest do końca komfortowe dla kobiet.

Laktatory elektryczne są cennym narzędziem dla wielu matek, zapewniając odciąganie mleka w sposób wygodny i efektywny, a cicha i wydajna praca umożliwia dyskrecję. Choć początkowa inwestycja może być wyższa niż w przypadku pompki ręcznej, korzyści płynące z ich użytkowania dla wielu mam są nieocenione. Jak w każdej kwestii dotyczącej karmienia, ważne jest, aby konsultować się ze specjalistą laktacyjnym i znaleźć rozwiązanie najlepiej dostosowane do indywidualnych potrzeb mam. Proces przechowywania mleka i jego dalsze podawanie niemowlakom to sprawa istotnie ważna  i stanowi jedno z kluczowych zadań podczas podawania mleka.

W naszej ofercie znajdziesz zarówno laktatory pojedyncze, jak i laktatory podwójne, jak i akcesoria do laktatorów. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem Milklab.pl. Sprawdź ofertę całego naszego sklepu.