Poradnik matki karmiącej

Zdjęcie do wpisu blogowego

Ulewanie u niemowlaka – jakie są przyczyny i jak temu zapobiec?

Całkowicie fizjologiczne jest, że dzieciom się odbija i ulewa – bez względu na to, czy dzieci karmione są mlekiem matki czy mieszankami. Warto więc wiedzieć, dlaczego tak się dzieje i jak w takich sytuacjach powinniśmy postąpić.

Czasem zdarza się, że dzieci podczas karmienia połykają niewielkie ilości powietrza, które wydostaje się z organizmu dziecka podczas beknięcia. Jeśli dziecko jest w trakcie karmienia i po karmieniu spokojne lub zasnęło raczej nie powinniśmy się martwić o nadmiar połkniętego powietrza.

Częste ulewanie u niemowlaka

Częste ulewanie u niemowlaka jest powszechnym problemem, który zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju. Ulewanie to sytuacja, w której dziecko zaraz po karmieniu zwraca niewielką ilość pokarmu, zazwyczaj w postaci mleka lub lekko strawnego płynu. Może ono wystąpić z kilku powodów.

Ulewanie u niemowlaka kiedy do lekarza

Ulewanie u niemowlaka jest zazwyczaj normalnym zjawiskiem, ale sytuacje, w których warto skonsultować się z lekarzem. Oto sygnały, które mogą wskazywać, że ulewanie wymaga oceny przed pediatrę:

  • Nadmierne ulewanie – jeśli niemowlę ulewa bardzo często, w dużych ilościach, a każda próba karmienia kończy się zwracaniem pokarmu, ulewanie przypominające wymioty strumieniowe, gdzie mleko wytryskuje z dużą siłą
  • Problemy z przybieraniem na wadze – jeśli dziecko nie przybiera na wadze w odpowiednim tempie lub wręcz traci na wadze, widać oznaki niedożywienia
  • Inne objawy towarzyszące – dziecko jest bardzo drażliwe, niespokojne lub wydaje się cierpieć z powodu bólu, szczególnie po karmieniu, występuje silny kaszel, ulewaniu towarzyszy gorączka, biegunka, odwodnienie
  • Krew z zwracanym pokarmem – jeśli w ulewanym mleku pojawia się krew lub treść jest żółta/zielona
  • Brak poprawy z wiekiem – ulewanie nie ustępuje lub nasila się po 6-12 miesiącach życia, gdy zazwyczaj układ pokarmowy dziecka powinien być bardziej dojrzały
  • Wymioty strumieniowe – silne, gwałtowne wymioty mogą sugerować stan wymagający interwencji

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów u swojego dziecka, najlepiej jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny ulewania i zapewnić dziecku odpowiednią opiekę.

Jak zapobiec ulewaniu u niemowlaka

Aby zmniejszyć częstotliwość ulewania u niemowlaka, można podjąć kilka prostych kroków:

  1. Prawidłowe przystawianie do piersi lub butelki

Do karmienia piersią – upewnij się, że dziecko jest dobrze przystawione do piersi. Jego usta powinny obejmować całą brodawkę, co zmniejsza ryzyko połykania powietrza.

Do karmienia butelką – używaj butelek z anatomicznie kształtowanymi smoczkami lub takich, które zmniejszają ilość połykanego powietrza. Trzymaj butelkę w taki sposób, aby smoczek był zawsze wypełniony mlekiem.

  • Karmienie w odpowiedniej pozycji

Karm dziecko w pozycji półsiedzącej lub pionowej. Po karmieniu trzymaj dziecko pionowo przez ok. 20 – 30 minut, aby umożliwić grawitacyjne przemieszczenie pokarmu do żołądka.

  • Częstsze, ale mniejsze porcje

Spróbuj karmić dziecko częściej, ale mniejszymi porcjami. To zmniejsza ryzyko przepełnienia żołądka i ulewania.

  • Odbijanie po każdym karmieniu

Po każdym karmieniu odbij dziecku połknięte powietrze, trzymając je w pozycji pionowej i delikatnie klepiąc po plecach. Możesz również przerwać karmienie na chwilę, aby odbić dziecko w trakcie jedzenia. Odbijanie noworodka jest bardzo istotne w zapobieganiu ulewania.

Ulewanie – przyczyny

Ulewanie pokarmu u noworodków oraz niemowląt jest spowodowane osłabionym napięciem dolnego zwieracza przełyku. Jest to mięsień, który znajduje się w górnej części żołądka. U małych dzieci nie zatrzymuje jeszcze pokarmu tak jak u osoby dorosłej. Dlatego mleko cofa się oraz wypływa z buzi, nawet zdarza się z nosa. Jest to zjawisko naturalne.

Ulany pokarm może wystąpić pod dwiema postaciami:

  • może wyglądem przypominać mleko zmieszane ze śliną
  • a także przypominać twarożek

Kiedy maluszek przestaje ulewać?

Według ekspertów niedorozwój mięśnia przełyku oraz ulewanie może utrzymywać się od narodzin do 3-4 miesiąca życia dziecka, czasami wydłuża się to nawet do końca 6 miesiąca. Niektóre dzieci gdy zostanie wprowadzony pokarm bardziej zagęszczony przestają ulewać, inne gdy zaczną siedzieć.

Gdy ulewanie utrzymuje się u dziecka dłużej niż 12 miesięcy może to świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym, który należy leczyć.

Ulewanie czy wymioty – jak je odróżnić?

Ulewanie u niemowląt przebiega w sposób łagodny, lecz wymioty przebiegają gwałtownie, są obfite. W przypadku gdy maluszek zwymiotuje raz, rodzic nie ma powodu do niepokoju. Jednak gdy występują stosunkowo często oraz jest ich dużo to należy skontaktować się z lekarzem.

Ulewanie – co należy robić po karmieniu?

  • Połóż dziecko pod kątem 30 stopni, w tym celu pod przednie nóżka łózka podłuż książki.
  • Trzymaj dziecko w pozycji pionowej bądź półpionowej przez około 10-15 minut. Poczekaj do momentu aż odbije się dziecku połknięte powietrze.
  • Od razu po jedzeniu nie układaj maluszka w pozycji na wznak, ponieważ może to spowodować zakrztuszenie się ulewanym pokarmem.
  • Gdy uleje się dla dziecka, podnieś je z łóżka, wytrzyj buźkę oraz chwilę potrzymaj je na rękach.

Co zrobić gdy maluszkowi się często ulewa?

W przypadku gdy zastosowane metody zmiany karmienia oraz pielęgnacji nie poprawiają sytuacji związanej z  ulewaniem należy udać się do pediatry. Lekarz oceni czy to jest ulewanie czy dziecko ma refluks. Jeżeli karmisz piersią, pediatra może zalecić podawanie dziecku specjalnych preparatów, które mają za zadanie zagęścić pokarm w żołądku.

Gdy karmisz butelką, lekarz może zalecić zastosowanie specjalnego mleka dedykowanego dla dzieci ulewających.

NALEŻY PAMIĘTAĆ:

Choroba refluksowa i chlustające wymioty są duże poważniejsze niż ulewanie, ale występuje dużo rzadziej. Schorzenia występują częściej, gdy dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym, gdyż mieszanki trawione są znacznie wolniej niż karmienie piersią. Poza tym, mleko modyfikowane spożywa się rzadziej, a więc i porcje są większe Dla żołądka małej istoty częste karmienie mlekiem mamy małymi porcjami jest bezpieczniejsze.

Zapoznaj się również z innymi naszymi artykułami:

Odwiedź koniecznie nasz sklep internetowy, w którym możesz zakupić akcesoria dla niemowląt.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *