Poradnik matki karmiącej

Zdjęcie do wpisu blogowego

Odbijanie i ulewanie – jak postępować?

Całkowicie fizjologiczne jest, że dzieciom się odbija i ulewa- bez względu na to, czy dzieci karmione są mlekiem matki czy mieszankami. Warto więc wiedzieć, dlaczego tak się dzieje i jak w takich sytuacjach powinniśmy postąpić.

Czasem zdarza się, że dzieci podczas karmienia połykają niewielkie ilości powietrza, które wydostaje się z organizmu dziecka podczas beknięcia. Jeśli dziecko jest w trakcie karmienia i po karmieniu spokojne lub zasnęło raczej nie powinniśmy się martwić o nadmiar połkniętego powietrza.

Ulewanie – przyczyny

Ulewanie pokarmu u noworodków oraz niemowląt jest spowodowane osłabionym napięciem dolnego zwieracza przełyku. Jest to mięsień, który znajduje się w górnej części żołądka. U małych dzieci nie zatrzymuje jeszcze pokarmu tak jak u osoby dorosłej. Dlatego mleko cofa się oraz wypływa z buzi, nawet zdarza się z nosa. Jest to zjawisko naturalne.

Ulany pokarm może wystąpić pod dwiema postaciami:

  • może wyglądem przypominać mleko zmieszane ze śliną
  • a także przypominać twarożek

Kiedy maluszek przestaje ulewać?

Według ekspertów niedorozwój mięśnia przełyku oraz ulewanie może utrzymywać się od narodzin do 3-4 miesiąca życia dziecka, czasami wydłuża się to nawet do końca 6 miesiąca. Niektóre dzieci gdy zostanie wprowadzony pokarm bardziej zagęszczony przestają ulewać, inne gdy zaczną siedzieć.

Gdy ulewanie utrzymuje się u dziecka dłużej niż 12 miesięcy może to świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym, który należy leczyć.

Ulewanie czy wymioty – jak je odróżnić?

Ulewanie u niemowląt przebiega w sposób łagodny, lecz wymioty przebiegają gwałtownie, są obfite. W przypadku gdy maluszek zwymiotuje raz, rodzic nie ma powodu do niepokoju. Jednak gdy występują stosunkowo często oraz jest ich dużo to należy skontaktować się z lekarzem.

Ulewanie – co należy robić po karmieniu?

  • Połóż dziecko pod kątem 30 stopni, w tym celu pod przednie nóżka łózka podłuż książki.
  • Trzymaj dziecko w pozycji pionowej bądź półpionowej przez około 10-15 minut. Poczekaj do momentu aż odbije się dziecku połknięte powietrze.
  • Od razu po jedzeniu nie układaj maluszka w pozycji na wznak, ponieważ może to spowodować zakrztuszenie się ulewanym pokarmem.
  • Gdy uleje się dla dziecka, podnieś je z łóżka, wytrzyj buźkę oraz chwilę potrzymaj je na rękach.

Co zrobić gdy maluszkowi się często ulewa?

W przypadku gdy zastosowane metody zmiany karmienia oraz pielęgnacji nie poprawiają sytuacji związanej z  ulewaniem należy udać się do pediatry. Lekarz oceni czy to jest ulewanie czy dziecko ma refluks. Jeżeli karmisz piersią, pediatra może zalecić podawanie dziecku specjalnych preparatów, które mają za zadanie zagęścić pokarm w żołądku.

Gdy karmisz butelką, lekarz może zalecić zastosowanie specjalnego mleka dedykowanego dla dzieci ulewających.

NALEŻY PAMIĘTAĆ:

Choroba refluksowa i chlustające wymioty są duże poważniejsze niż ulewanie, ale występuje dużo rzadziej. Schorzenia występują częściej, gdy dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym, gdyż mieszanki trawione są znacznie wolniej niż karmienie piersią. Poza tym, mleko modyfikowane spożywa się rzadziej, a więc i porcje są większe Dla żołądka małej istoty częste karmienie mlekiem mamy małymi porcjami jest bezpieczniejsze.

Warto wiedzieć, że zwiększać ryzyko ulewania może także pozycja w fotelikach samochodowych. Nacisk na żołądek może zwiększyć objawy refluksu. Przez pół godziny od karmienia dziecko powinno być w pozycji pionowej ze zwisającymi nogami. Gdy niemowlę jest w podparciu lub pozycji leżącej chusta można być pomocna.

Pamiętaj, że jeśli jesteś zaniepokojona ilością mleka, które ulewa Twoje dziecko warto skonsultować to z lekarzem.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *