Poradnik matki karmiącej

Zdjęcie do wpisu blogowego

Jak sprawdzić czy dziecko dostaje wystarczającą ilość pokarmu kobiecego?

Sprawdzenie czy dziecko ma dostarczane wystarczające ilości mleka, jest bardzo proste. Pewne zachowania niemowlaka może o tym powiedzieć. Należy pamiętać, że te znaki są kompletne oraz wiarygodne w momencie gdy dziecko karmione jest tylko piersią. Gdy mama chce się dowiedzieć czy jej maluszek jest dobrze odżywiony musi zwrócić uwagę na: jego stan ogólny, wypróżnienia, mocz oraz wagę.

Stan ogólny dziecka

W sytuacji gdy mówimy o dobrym stanie ogólnym maluszka mamy na myśli kolor oraz tekstury jego skóry, refleks, napięcie mięśni, nawilżenia śluzu błony oraz ogólne oznaki aktywności oraz radości witalnej. Dziecko będące w dobrym stanie ogólnym, które samo prosi o jedzenie, normalnie oddaje mocz itp., jest prawie na pewno dobrze odżywione.

Wypróżnienia

Jednym z najlepszych metod, które pozwolą ocenić, czy maluch dostaje wystarczającą ilość mleka jest sprawdzenie pieluchy dziecka. Jeśli dziecko spożywa odpowiednią ilość pokarmu, to odpowiednio często będzie potrzebował zmiany pampersa.

Dziecko karmione piersią wypróżnia się od dwóch do trzech razy dziennie przez pierwsze miesiące.  Gdy minie drugi miesiąc życia dziecka wypróżnianie może zmniejszyć się do jednego na dzień, a nawet do 3,4 dni bądź nawet tygodnia.

Mocz

W momencie gdy maluszek oddaje mocz mniej niż 6 razy dziennie, a jego znakami charakterystycznymi jest mała ilość, bardzo żółty kolor oraz silny zapach może to świadczyć, że dziecko otrzymuje za mało mleka. W sytuacji gdy dziecko oddaje mocz więcej niż sześć razy dziennie to też nie świadczy o tym, że jest prawidłowo odżywione. Może to oznaczać, że nie przyjmuje pełnych karmień, a co za tym idzie nie przybiera prawidłowo na wadze. Dlatego należy obserwować dziecko.

Waga

Jeżeli dziecko nie odzyskuje fizjologicznej utraty masy ciała po porodzie w okresie uznawanym za normalny, w tym przypadku karmienie piersią należy monitorować z pomocą pediatry.

Koncentrując się na odpowiednich danach, zdrowy maluszek powinien zyskać od 500 gram do 2 kilogramów masy ciała miesięcznie. Regularny przyrost wagi mówi nam o prawidłowym przebiegu procesu laktacji.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *