Karmienie butelką – najczęściej zadawane pytania
Najefektywniejszą metodą, aby pomóc maluchowi przezwyciężyć lęk przed piersią jest wykorzystanie najsilniejszych instynktów- czyli tych, które pojawiły się tuż po urodzinach dziecka.
Aby nasze działania były skuteczne, trzeba odtworzyć ten czas i zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa. Należy zadbać, aby w pomieszczeniu było przyjemnie i ciepło. Warto zasłonić zasłony, przygasić światło, zapewnić ciszę w pomieszczeniu (spokojną muzykę, biały szum lub kołysanki prenatalne). Matka może oprzeć się w pozycji półleżącej i położyć sobie dziecko w pozycji na brzuchu tak, aby skóra malucha była w kontakcie ze skórą mamy. Jeśli dziecko będzie chciało, samo ustawi się w pozycji do karmienia.
Powody, dlaczego maluszek odrzuca pierś:
- Zatkany nos, który jest spowodowany katarem, przez co dziecko ma kłopoty z oddychaniem podczas ssania piersi. Podczas kataru jak również infekcji małe dzieci mają kłopot ze ssaniem. Przed karmieniem mama powinna spróbować oczyścić nosek dziecka aby mogło swobodnie oddychać. Podczas okresu zimowego warto aby mama zadbała o nawilżanie powietrza bądź wystarczy na kaloryfer położyć mokry ręcznik. Najlepiej aby mama nie dopuszczała do sytuacji gdy dziecko będzie bardzo głodne, ponieważ w takich momentach maluszek staje się bardziej rozdrażniony.
- W piersi mamy jest za mało mleka. W takiej sytuacji mama powinna zacząć stosować różnego rodzaju środki, stymulujących wydalania mleka z gruczołu mlekowego, jak np. częste przystawianie maluszka do piersi, picie gorących napojów (herbatek laktogonicznych), przed przystąpieniem do karmienia mama może zrobić okład z ręczników frotte na obie piersi przez 10-15 minut.
- W piersi znajduje się zbyt dużo mleka. W tym momencie mleko w piersi jest bardzo ciasno ułożone. Dla dziecka jest trudno chwycić sutka. Mama w takiej chwili musi odciągnąć pierwsze porcje mleka za pomocą laktatora.
- Płaskie sutki. Istnieje możliwość ukształtowania brodawek przez prawidłowe umieszczenie sutka w buzi maluszka. Mama może to zrobić samodzielnie bądź z pomocą doradcy laktacyjnego. Również mama może nabyć specjalne osłonki na brodawki, które ułatwiają karmienie dziecka.
- Karmienie butelką. Jeżeli zdarzyło się mamie karmić uzupełniająco swojego malucha butelką. Dziecko po tym może zacząć się lenić podczas ssania. Dlatego mama powinna wybierać smoczki z wolnym przepływem zbliżonym do karmienia piersią.
- Odżywianie mamy. Mleko mamy pod wpływem jedzenia jak np. cebuli, czosnku, potrawy lub przyprawy o ostrym zapachu, może zmienić zapach oraz smak. W takim przypadku dziecko może odrzucić ssanie piersi. W okresie karmienia mama powinna ze swojej diety wykluczyć te potrawy.
- Otoczenie.
Dla małego dziecka otoczenie jest bardzo ekscytujące, włączony telewizor, rozmowa przez telefon. W takich momentach ciężko jest się mu skupić na ssaniu piersi. Mama powinna zadbać o ciszę oraz spokój podczas karmienia. - Wasz maluszek dojrzał. U starszych dzieci może dojść do takiego momentu, że samo odstawi pierś. Zazwyczaj dzieje się to w momencie wprowadzenia różnych pokarmów a nasza pociecha się nimi najada nie prosząc o pierś.
Ważne jest aby ustalić przyczynę niepowodzenia karmienia piersią. Jeżeli maluszek chętnie reaguje na piersi mamy, a tylko czasami odpycha ją przed czy podczas karmienia, mama nie ma się czym martwić. Natomiast gdy dziecko kategorycznie odmawia piersi, mama powinna się zastanowić co może wpływać na takie zachowanie. W razie pomocy mama może się zgłosić do doradczyni laktacyjnej, która chętnie pomoże jej przebrnąć przez ten okres.
Kilka porad dotyczących karmienia piersią:
- Mama powinna wybrać odpowiednią pozycję. Tutaj ważne jest aby wybrać taką pozycję aby była wygodna dla mamy ale również dla dziecka.
- Mama może nakarmić dziecko podczas snu.
- Należy pozbyć się czynników drażniących oraz rozpraszających.
Może zdarzyć się też tak, że zacznie płakać. Wówczas należy łagodnie się z nim porozumieć, aby je uspokoić. Pomocne może okazać się także wmasowanie ciepłej oliwki w plecy, ramiona czy nogi. Warto pozostać w tej pozycji tak długo, jak można, nawet gdy dziecko zasnęło. Maluchy często jedzą instynktownie, gdy śpią lub gdy budzą się.
Wspólna kąpiel również możesz pomóc. Po wejściu do wanny należy odchylić się i położyć malucha na piersi polewając je ciepłą wodą. Podczas stosowania tych metod najlepiej, aby niemowlę nie było bardzo głodne. Droga mamo, skup się na odbudowaniu relacji z dzieckiem, a karmienie przyjdzie samo
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!