Jak bezpiecznie przyjmować leki w okresie laktacji?
W czasie karmienia piersią można bezpiecznie stosować większość leków, co jak się okazuje przynosi korzyść zarówno dla dziecka jak i dla mamy. Szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko. Na wielu ulotkach okres laktacji jest niepewny co do stosowania leków. Niejednokrotnie jest to związane z faktem, iż wśród kobiet karmiących nie przeprowadza się badań klinicznych. W efekcie, na ulotce nie pojawia się informacja czy kobiety w czasie karmienia mogą stosować dany preparat, dlatego też konsultacja ze specjalistą wydaje się niezbędna.
Główne zasady przyjmowania leków w okresie laktacji
- Nie bierz żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Zawsze warto porozmawiać o ewentualnej terapii z zaufanym lekarzem, który rozwieje wszystkie wątpliwości oraz wybierze najbezpieczniejszą opcję i doradzi dawkowanie leków.
- Podczas wizyty w gabinecie zawsze informuj lekarza, że karmisz piersią. Pamiętaj aby zapytać, czy przepisany lek jest bezpieczny. Warto również zorientować się przed wizytą, czy dany lekarz posiada doświadczenie w leczeniu kobiet w okresie karmienia piersią. Jest to bardzo ważne gdy lekarz planuje długotrwałe leczenie (np. choroby neurologiczne, kardiologiczne, psychiatryczne).
- Przy łagodnych infekcjach wypróbuj domowe sposoby leczenia (inhalacje, syrop z cebuli, czosnek). Należy pamiętać, że niektóre pokarmy mogą zmieniać smak mleka, co może skutkować tym, że dziecko może odmówić jedzenia.
- Nawet dozwolone i bezpieczne leki w nielicznych przypadkach mogą wywołać niepożądaną reakcję, szczególnie, gdy są brane długotrwale i ich stężenie w mleku i organizmie zwiększa się. Najlepiej jest przyjmować leki bezpośrednio po karmieniu, a gdy to możliwe wtedy, gdy przerwa pomiędzy karmieniami jest najdłuższa.
- Nie ma sensu abyś odciągała swój pokarm po zażyciu leku, by obniżyć jego stężenie w mleku. Poziom stężenia leku w mleku wyrównuje się do poziomu stężenia w organizmie, więc będzie spadał równomiernie wraz z upływem czasu.
- Jeśli bierzesz lek niedozwolony i nie karmisz piersią w tym czasie – powalcz o laktację. Odciągaj w tym czasie systematycznie mleko, a następnie wylewaj je. Gdy znów zaczniesz karmić Twoja laktacja utrzyma się. A po kuracji, gdy upewnisz się, że leku nie ma już w Twoim organizmie – wrócisz do karmienia piersią.
- Pamiętaj, że istnieją leki, które choć nie są szkodliwe, mogą skutecznie zmieniać smak mleka. W takim przypadku maluszek może czasowo odrzucić pierś.
- Uważaj na leki, które nie zaszkodzą dziecku ale mogą zaszkodzić samej laktacji, mogą ją zahamować lub wręcz zatrzymać. Takim typowym przykładem jest pseudoefedryna, która stanowi składnik wielu popularnych leków tzw. „na przeziębienie”. Ten składnik hamuje laktację. W trakcie karmienia piersią warto zapoznać się z preparatami jednoskładnikowymi.
Podział leków według bezpieczeństwa podczas laktacji
Są również leki, których podczas karmienia piersią stosować nie można, natomiast jest ich zdecydowanie mniej. W Internecie istnieje wiele sprawdzonych baz wiedzy, takich jak e-lactancia.org oraz Laktacyjny Leksykon Leków, w których można sprawdzić czy lek może być podawany w czasie laktacji. Warto również pamiętać, aby każdą taką sytuacje skonsultować z lekarzem.
Wyróżniamy pięć grup do których przyporządkowane są dane leki. Te grupy ukazują, które leki mama karmiąca piersią może bezpiecznie zażyć, a których nie powinna brać.
- L1 – leki bezpieczne dla mam, które karmią piersią (to grupa leków, która została przebadana i nie wykazała ryzyka dla dzieci)
- L2 – stosunkowo bezpieczne dla mam, które karmią piersią (leki przebadane na mniejszej ilości matek, nie pojawiły się działania niepożądane. Więc ryzyko działań niepożądanych jest stosunkowo niskie)
- L3 – prawdopodobnie bezpieczne (leki po których występują działania niepożądane. Czasami leki z tej grupy wykazywały efekty niepożądane, lecz nie były one niebezpieczne)
- L4 – prawdopodobnie szkodliwe (z tej grupy leki mają udowodnione działania niepożądane, szkodliwe działają na laktację bądź na dziecko)
- L5 – szkodliwe (leki z tej grupy posiadają udowodniony oraz oparty na badaniach wpływ na dziecko karmione piersią. Te leki są stanowczo przeciwwskazane dla kobiet karmiących piersią).
Pamiętaj! Jeśli karmisz – nigdy nie bierz lekarstw na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!