Poradnik matki karmiącej

Zdjęcie do wpisu blogowego

Dieta Mamy karmiącej

Podjęcie decyzji, czy młoda mama będzie karmiła piersią, czy mlekiem z butelki jest jedną, z najważniejszych, które dotyczą noworodka. Powszechnie wiadomo, że mleko matki jest najlepszym możliwym pokarmem umożliwiającym prawidłowy rozwój niemowlaków. Wiadomo również, że to jak będzie się odżywiała mama będzie miało wpływ na skład pokarmu maluszka. I tu często pojawiają się pytania: Co powinnam jeść, aby mleko było jak najlepsze? Czego muszę unikać? Drogie mamy, postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości !

Czy istnieje dieta mamy karmiącej?

Wbrew powszechnemu poglądowi nie istnieje coś takiego jak dieta mamy karmiącej. Kobiety podczas laktacji powinny odżywiać się według zasad zdrowego żywienia, unikać konserwantów, sztucznych barwników oraz żywności wysokoprzetworzonej. Ponad to, jeśli nie ma uzasadnionej przyczyny potwierdzonej badaniami, kobieta karmiąca nie musi przestrzegać żadnych rygorystycznych diet.

Karmienie piersią – co jeść?

Tak naprawdę możecie jeść wszystko. Bardzo często mówi się, że kobiety nie powinny jeść produktów, które uznawane są za alergizujące takie jak: jaja, mleko krowie, orzechy, czekolada czy truskawki. Alergeny te, rzeczywiście wnikają do mleka matki ale ich wykluczenie, nie zmniejszy ryzyka rozwoju alergii u zdrowego niemowlęcia.

Drogie Panie, sięgajcie po strączki! 

Młode mamy, często ograniczają produkty uznawane za wzdymające (strączki, warzywa kapustne) aby uchronić swoje dzieci przed wystąpieniem kolek. Zupełnie niepotrzebnie. Warzywa te, są cennym źródłem witamin i składników mineralnych i mogą powodować wzdęcia jedynie u mamy.

Kolki niemowlęce są, między innymi, wynikiem niedojrzałego układu pokarmowego niemowlęcia i w pierwszych tygodniach życia są zjawiskiem prawidłowym. Pamiętajcie jednak, że w przypadku wystąpienia po raz pierwszy objawów sugerujących kolkę niemowlęcą , należy z dzieckiem zgłosić się do lekarza, ponieważ podobne objawy mogą występować, między innymi, w przypadku zapalenia ucha, zapalenia nerek lub innych chorób.

Czy podczas karmienia można pić kawę?

Wiele kobiet obawia się, że w czasie karmienia piersią nie będą mogły pić kawy. Mamy dobrą wiadomość – kawa jest dopuszczalna. Oczywiście w umiarkowanych ilościach.

Więcej informacji, na temat picia kawy podczas karmienia piersią, możecie znaleźć w artykule „Szaleństwa Mamy karmiącej”

Czy podczas karmienia piersią mogę się odchudzać?

Tak, nie ma przeciwwskazań by podczas karmienia piersią, redukować dodatkowe kilogramy pozostałe po ciąży. Oczywistym jest, że Mama karmiąca musi jeść zdrowe i pełnowartościowe posiłki ale karmienie i dieta są jak najbardziej możliwe. Podkreślamy jednak, zdrowa dieta!


Odchudzanie, można zacząć najwcześniej po połogu, czyli około 6 tygodni po porodzie. W tym okresie, organizm kobiety dochodzi do siebie po ciąży oraz po wyczerpującym porodzie, który jest olbrzymim wysiłkiem dla organizmu matki.

Warto pamiętać, że procesy laktacji wiążą się ze zużyciem około 500 kcal dziennie, w pierwszych 6 miesiącach, co odpowiada około ¼ naszego zapotrzebowania energetycznego. Oznacza to, że samo karmienie może odchudzać. Można powiedzieć: mały bonus od natury  By efekty były zauważalne pamiętajmy jednak, aby jeść dla dwojga a nie za dwoje.

Czy mleko może zmienić swój skład podczas odchudzania?

Większość najważniejszych składników mleka, zostaje wytworzone z zapasów zgromadzonych podczas ciąży młodej mamy a także w wyniku różnorodnych przemian biochemicznych, które nie zależą od diety podczas karmienia. Nie znaczy to jednak, że dieta nie będzie miała żadnego wpływu na skład mleka.  Zgodnie z tym co już wcześniej napisaliśmy, to jak mama się odżywia w okresie karmienia jest niezwykle istotne.

W przypadku złego odżywiania się matki, najpierw dochodzi do zmniejszenia wytwarzania mleka, a następnie do obniżenia jakości jego składu. Jeśli jednak, w diecie mamy znajdują się wszystkie składniki konieczne do produkcji mleka, to maluch nie ucierpi. Mamy pamiętajcie, aby odżywiać się z głową, głodówka to nie dieta! W miarę możliwości, starajcie się spożywać 4 – 5 posiłków w regularnych odstępach czasu. Systematyczne jedzenie, pozwala na zapewnienie stałych dostaw energii, bez gromadzenia zbędnych zapasów tkanki tłuszczowej.

Racjonalna dieta w czasie laktacji, poprawi Wasze samopoczucie, uchroni przed niedoborami składników odżywczych a nawet może pomóc przy powrocie do dawnej sylwetki. Drogie mamy, mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć na przynajmniej część nurtujących Was pytań.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *