Poradnik matki karmiącej

Zdjęcie do wpisu blogowego

Jak zakończyć karmienie piersią?

Słowem wstępu mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla noworodków oraz niemowlaków. Według opinii pediatrów zaleca się aby mamy karmiły swoje dzieci przynajmniej do 6 miesiąca życia, a nawet do drugiego roku życia.

Zdarzają się sytuacje, które zmuszają do zakończenia karmienia piersią, są to przypadki gdy mama przyjmuje leki, które nie pozwalają na karmienie naturalne bądź zmuszona jest rozstać się na dłużej z dzieckiem. Również występują sytuacje gdzie mama traci pokarm.

Zdarza się, że nasz maluszek sam dojrzewa aby pożegnać się z mlekiem mamy, lecz nie każda mama może doczekać się tego momentu.

Bez względu na przyczynę zakończenia karmienia piersią, warto aby mama w odpowiedni sposób się do tego przygotowała.

W jaki sposób zakończyć karmienie piersią?

Istnieją dwie metody zakończenia karmienia piersią: nagły bądź stopniowy.

Pierwszy sposób polega na odstawieniu maluszka od piersi z dnia na dzień. Nie jest to metoda polecana, gdyż dziecko zazwyczaj płacze, jest niespokojne, często nie śpi oraz domaga się piersi. Jednak po upływie 2-3 dni dziecko uspokaja się oraz przyzwyczaja do zaistniałej sytuacji.

Drugi sposób opiera się na tym, że mama rezygnuje z jednego karmienia. Dzięki temu brak karmienia nie będzie dla maluszka szczególnie odczuwalny. W tym czasie powinno się zainteresować czymś dziecko, aby nie narazić go na stres. Warto również maluszka karmić w momencie gdy się tego ewidentnie domaga. Ważne jest aby nie wzbudzać skojarzeń u dziecka – jeżeli mama zazwyczaj karmiła na fotelu warto jest na jakiś czas na nim nie siadać. Karmienia w głównych porach powinny zostać wyeliminowane jako ostatnie. 

Praktyczne rady, które mogą pomóc podczas procesu zakończenia karmienia piersią

  • Określenie przedziału czasowego zakończenia karmienia
  • Karmienie maluszka tylko w momencie gdy bardzo się tego domaga
  • Na okres odstawienia dziecka od piesi noś ubranie, które nie będzie budzić w nim skojarzeń do karmienia
  • Rezygnacja z jednego karmienia w odstępie 2-3 dni
  • W przypadku gdy dziecko domaga się piersi, postaraj się odwrócić jego uwagę na coś innego jak np. wyjście na spacer
  • Główną przyczyną proszenia o pierś jest głód maluszka, postaraj się wyprzedzić jego potrzeby aby nie musiało czekać na posiłek
  • Należy tłumaczyć oraz rozmawiać dlaczego mama nie chce dać mleczka. Wyjaśnienie jak np. bolą cycusie bądź że zachorowały mogą w dziecku wzbudzić lęk.
  • Można również smarować sutki np. cytryną
  • Bądź z dzieckiem w tym trudnym okresie dla niego. W takiej sytuacji będzie potrzebowało dużo miłości oraz bliskości

Warto wspomnieć, że mogą wystąpić sytuacje gdy proces odstawienia od piersi będzie zbyt wczesny bądź zbyt szybki. U dzieci sygnałem będzie: niespokojny sen, marudzenie, apatia bądź agresja, ssanie kciuka, pieluszki, lęk przed rozłąką z mamą. Natomiast u mamy mogą to być: wahania nastroju, apatia, przepełnione piersi.

RÓWNIEŻ NIE POWINNO SIĘ ODSTAWIAĆ MALUSZKA OD PIERSI W MOMENCIE:

  • wystąpi choroba dziecka i mamy
  • w okresie zwiększonego wzrostu oraz zapotrzebowania na ssanie
  • podczas upałów
  • zapalenia piersi
  • w przypadku np. przeprowadzki

Należy pamiętać, że nie ma sprawdzonego sposobu na zakończenie karmienia piersią. Każdy maluszek jest inny i posiada inne potrzeby. Odstawienie dziecka od piersi to bardzo ważny czas zarówno dla dziecka jak i mamy. To ogromna zmiana w ich życiu, która potrzebuje dużo spokoju, czasu, miłości oraz akceptacji.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *