Poradnik matki karmiącej

Zdjęcie do wpisu blogowego

Jak czyścić laktator?

Ze względu na fakt iż laktator ma kontakt z pokarmem mamy, należy go w odpowiedni sposób czyścić aby zapewnić bezpieczeństwo. Dzięki temu ograniczony jest rozwój zarodków oraz bakterii.

Dlaczego czyszczenie laktatora jest takie ważne?

Prawidłowe czyszczenie laktatora jest ważne dla zdrowia dziecka. Zapobiega to rozwijaniu się pleśni, bakterii, które w źle wyczyszczonych miejscach szybko się rozwijają i mogą zagrażać zdrowiu dziecka.

Czyszczenie laktatora

Zanim zaczniesz odciągać pamiętaj aby:

  • Zawsze myj ręce przed stosowaniem laktatora. Dokładnie umyj ręce mydłem (minimum 30 sekund), a następnie spłukać je i wysuszyć czystym ręcznikiem.
  • Przed użyciem sprawdź wszystkie elementy laktatora.
  • Możesz przetrzeć laktator chusteczką dezynfekującą, zwłaszcza gdy znajdujesz się poza domem.

Piersi myć nie trzeba, chyba, były wcześniej smarowane kremem lub innymi kosmetykami. W takich sytuacjach warto sprawdzić etykietę, gdyż wiele kremów na bazie lanoliny można pozostawić na czas odciągania pokarmu.

Po odciągnięciu pokarmu:

  • Po każdym użyciu należy myć sprzęt do laktacji – butelki, zawory, osłonę na pierś – wszystkie części, które dotknęły ciała lub mleka. Należy je dokładnie wysuszyć. 
  • Następnie zaleca się spłukać sprzęt wodą, o jakości wody pitnej o temperaturze około 20 stopni, aby usunąć pozostałości mleka. 
  • Następnie umyj wszystkie części ciepłą wodą ( około 30 stopni) płynem do mycia naczyń. 
  • Spłucz ponownie wodą przez 15-20 sekund. Można także niektóre części umyć w zmywarce za pomocą zwykłego detergentu.

Zaleca się, aby przynajmniej raz dziennie zdezynfekować części pompujące po ich umyciu. Każdy sprzęt zazwyczaj rekomenduje daną formę odkażania i najlepiej jest stosować się do tych wytycznych. Najpopularniejszymi technikami dezynfekcji laktatorów jest gotowanie ( części pompy umieszczamy w misce, przykrywamy wodą i doprowadzamy do wrzenia gotując minimum 5 minut) kuchenka mikrofalowa (części pomp umieścić w worku do dezynfekcji mikrofalowej i postępować zgodnie z instrukcją), sterylizator parowy czy płyny/tabletki do sterylizacji. Mycie laktatora zaraz po użyciu i dokładne dezynfekowanie go przynajmniej raz dziennie zapewni bezpieczne przechowywanie mleka matki.

Ważne wskazówki:

Rurka, która łączy laktator z lejkiem nie wymaga czyszczenia. Jeżeli dojdzie do kontaktu z mlekiem (zazwyczaj takie sytuacje nie mają miejsca gdy jest prawidłowo używany). Natomiast gdy już nastąpi taka sytuacja należy kupić nową rurkę. Taką rurkę mogą mamy kupić w naszym sklepie internetowym.

Jeśli mama zauważy krople wody w rurce, może ją po prostu odłączyć od części zestawu laktacyjnego, ale pozostawia podłączony do laktatora. Następnie uruchamia laktator na kilka minut, aż rurka wyschnie.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *