Karmienie bliźniąt
W takiej sytuacji wiele zależy od młodej mamy- niektóre kobiety mogą karmić dwójkę dzieci jednocześnie, a niektóre preferują karmienie jednego dziecka po drugim. Inne zaś karmią na żądanie, gdy dziecko będzie głodne.
Ważne jest, aby nie rezygnować z karmienia piersią, gdyż przyniesie to korzyść dwójce dzieci. Karmienie piersią, poza właściwościami zdrowotnymi jest świetnym sposobem na uspokojenie dzieci i budowanie z nimi silnej więzi.
Jak karmić bliźnięta?
Wiele mam zastanawia się jak karmić bliźnięta, czy każde maleństwo pojedynczo czy możliwe jest jednoczesne karmienie. Jednoczesne karmienie jest możliwe, a można powiedzieć, że wskazane. Jeżeli wspólne karmienie bliźniąt nie wychodzi, należy poczekać aż przynajmniej jeden maluszek nauczy się dobrze ssać.
Jak przystawić maluszka do piersi?
Jedną z najpopularniejszych pozycji do karmienia piersią bliźniąt jest pozycja klasyczna. W tej pozycji mama siedzi, a maluszek przytulone brzuszkiem do jej brzucha leży na jej przedramieniu, trzymając przy tym główkę w zgięciu łokcia.
Bardzo ważnym aspektem jest sposób przystawienia dziecka do piersi. Na początek mama musi chwycić czterema palcami od spodu pierś, następnie kciuk położyć powyżej brodawki. Gdy mama dotknie brodawką ust dziecka, odruchowo otwiera buźkę. W tym momencie energicznie mama powinna ruszyć ramieniem aby nałożyć buźkę maluszka na pierś. Jeżeli dzieciątko dobrze chwyci to w jego ustach powinna znaleźć się brodawka jak również duża część otoczki. Czubek nosa oraz broda dziecka powinny dotykać piersi.
Gdy dziecko prawidłowo chwyci pierś to po kilku szybszych oraz płytszych ruchach, rozpoczynają się ruchy miarowe, wolniejsze i głębsze co jest oznaką, że maluszek połyka pokarm mamy. W momencie gdy dziecko nie chwyciło prawidłowo piersi to mama usłyszy zamiast połykania, cmokanie. W takim przypadku należy przerwać karmienie, wkładając czubek palca w kącik ust maluszka, a następnie przystawić go do piersi jeszcze raz.
Pozycje podczas karmienia bliźniąt
Karmienie jednoczesne można zacząć już gdy jeden z maluszków opanuje sztukę ssania piersi. Na początku warto mieć przy sobie pomoc gdyż sama mama może sobie nie poradzić. Bardzo przydatne podczas karmienia będą poduszki lub zwinięty koc czy kołdra.
Aby karmienie bliźniąt się powiodło, powinny zostać spełnione pewne warunki.
Najważniejsze z nich to:
- pozycja mamy oraz dziecka,
- właściwe przystawienie maluszków do piersi.
Pozycji do karmienia piersią, które mama może wykorzystać jest wiele.
Dobre pozycje to te, w których:
- mama siedzi bądź lezy wygodnie, jest rozluźniona,
- maluszek dotyka brzuszkiem ciała mamy, natomiast jego twarz zwrócona jest do piersi,
- główka dzieciątka znajduje się na osi kręgosłupa (nie wygina się do przodu ani do tyłu),
- głowa, plecy oraz pośladki maluszka są dobrze podtrzymywane przez mamę lub poduszki.
Czy powinno się zmieniać piersi podczas karmienia bliźniąt?
Jeżeli chodzi o wybór, którą piersią karmić każde dziecko, niektóre mamy przydzielają piersi każdemu bliźniakowi. Mama, która karmi piersią swoje dzieci powinna pamiętać aby maluszki nie ssały cały czas tej samej piersi. Zmiana jest bardzo korzystna dla pobudzenia laktacji, ponieważ każde dziecko ssie pierś w inny sposób. Zmianę można robić podczas każdego karmienia bądź raz na dobę. Należy zwracać uwagę aby każde dzieciątko ssało co najmniej przez 10 minut aby mogło się najeść.
Bliźnięta często są wcześniakami, co świadczy o tym, że są słabsze, dłużej śpią. Dzieci mogą spać nawet 5-6 godzin. Należy wiedzieć, że w pierwszych 6 tygodniach życia przerwy w karmieniu powinny wynosić maksymalnie 4 godziny. W przeciwnym razie maluszki nie będą przybierać prawidłowo na wadze.
Często młode mamy obawiają się, czy będą w stanie wyprodukować wystarczającą ilość pokarmu. Okazuje się, że tak ! Badania pokazują, że mamy trojaczków potrafią wyprodukować nawet 3 litry dziennie. Najlepiej jest karmić wtedy, gdy którekolwiek dziecko wykazuje wczesne oznaki głodu takie jak: wybudzanie się ze snu, wysuwanie języka, obracanie głowy, wydawanie odgłosów gruchania, ssanie warg lub dłoni.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!