Poradnik matki karmiącej

Zdjęcie do wpisu blogowego

Jak niemowlęta porozumiewają się z rodzicami

Dzieci – każde jedyne i niepowtarzalne w swoim rodzaju, ukochane przez rodziców. Okazuje się, że pewne zachowania mogą być dla rodziców jednoznaczne!

Co chce nam powiedzieć niemowlak?

Niemowlę potrafi już przekazać swoim rodzicom więcej informacji, jak również więcej rozumie: kojarzy dźwięk, odczytuje czynności swojej mamy jako kroki przybliżającego do nakarmienia czy przebrania. Dodatkowo gdy dotkniemy maluszka zimnymi rękami, wzdryga się. Reaguje płaczem gdy ktoś traktuje go obcesowo, przebierając szybko oraz nieuważnie.Ważne są odruchy, gesty, miny naszego maluszka, gdyż one dają nam wiele informacji. Obserwując nasze dziecko możemy zauważyć:

  • Uśmiech – prawdziwy oraz świadomy uśmiech u dziecka pojawia się około 6 tygodnia jego życia. Maluszek reaguje uśmiechem gdy zobaczy kochaną osobę. Również może się pojawić w momencie gdy dziecko jest najedzone, czuje się bezpiecznie oraz spokojnie.
  • Krzywienie się – najczęstszą przyczyną krzywienia się u dzieci jest to, że coś im nie smakuje.
  • Zaciskanie powiek – świadczy to o tym, że nasz malujesz nie czuje komfortowo. Na takie uczucie składać się może wiele czynników jak np.: zbyt mocne oświetlenie, zbyt głośny dźwięk. Dodatkowo ten sygnał to również, że dziecko się wystraszyło. Takie zamykanie oczu zazwyczaj poprzedza wybuch płaczu.
  • Zaciskanie piąstek – małe dzieci rodzą się z odruchem chwytania. Wystarczy, że mama włoży jakiś przedmiot w rączki maluszka, a on je od razu zaciśnie. Zaciskanie piąstek może świadczyć, że dziecko czuje głód bądź stres. W momencie gdy odczuwa głód, nasza pociecha staje się spięta oraz zaciska pięść.
  • Kopanie nóżkami – kopanie, przebieranie nogami to sposób wyrażania szczęścia, radości oraz świetnej zabawy. Wiele maluchów w taki sposób bryka podczas kąpieli w wannie czy również podczas zabaw.

Głód malucha a jego reakcja

Między karmieniem dziecka zazwyczaj zachowanie mówi młodej mamie. Gdy dziecko jest głodne, zazwyczaj niezwłocznie informuje o tym mamę płaczem domagając się kolejnego karmienia. Niektóre dzieci mogą jednak okazywać słabsze oznaki głodu, a przed większość dnia spać- co powinno budzić obawy, że coś jest nie tak.

Każde skrajność w tym wypadku nie będzie dobra- dzieci nie powinny zarówno jeść zbyt rzadko i spać za długo. Powinni również mieć tak zwane „okresy czuwania”, gdzie rozglądają się na boki i szukają zainteresowania ze strony rodziców. Powinny także często żądać karmienia ( a szczególnie w pierwszych miesiącach).

Prawidłowo, maluch powinien domagać się karmienia około 5-6 razy w ciągu jednego dnia (8 razy w pierwszych dwóch tygodniach życia) i spać prawie cały czas. Nie oczekuj, że dziecko będzie rzadko jadło i większość dnia spało- nie wpływa to dobrze na rozwój dziecka.

O tych dzieciach, które często płaczą mówi się, że mają kolkę. Zazwyczaj takie incydenty kolkowe mają miejsce wieczorem i mówi się, że świadczą one o bólach brzucha malucha. Jednak nie zawsze tak musi być. Wiele „kolkowych” dzieci płaczących uspokaja się, gdy zostaną wzięte na ręce lub wypiją trochę mleka. Wiele niemowląt, u których zdiagnozowano wieczorną kolkę po prostu ma większą potrzebę jedzenia wieczorem, a brak pożywienia stresuje je.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *