Prawidłowe wypróżnianie u niemowląt
Pojawienie się na świecie małego dzieciątka jest dla świeżo upieczonych rodziców powodem do wielu chwil radości, jak również zmartwień. Jedną z kwestii, która spędza im sen z powiek jest wygląd oraz częstość oddawania przez maluszka stolca. Jeżeli w pieluszce pojawi się zielonkawa lub czarno-zielonkawa papka, nie ma powodu do zmartwień. Ponadto szybkie zmiany koloru oraz konsystencji kupek maluszka to powód raczej do zadowolenia. Oznacza to, że nasz noworodek rozwija się.
Prawidłowy stolec u noworodka
W pierwszej dobie życia noworodka dochodzi do wypróżnienia. Przybiera postać tzw. smółki, posiada kolor od ciemnozielonego do czarnego. Ten stan wynika z przemian, które zachodzą w organizmie dziecka takiej jak beztlenowa przemiana żółci. Smółka to zgromadzone substancje podczas ciąży, a w jej skład wchodzą np. wody płodowe, śluz, złuszczony nabłonek skóry oraz różne substancje produkowane przez rozwijający się układ trawienny. Noworodek wydala około 5-10 dag smółki, dlatego często jest obserwowany spadem masy ciała u małych dzieci w ciągu kilku dni po narodzinach.
W momencie gdy maluszek zaczyna jeść mleko kobiece, pojawiają się stolce przejściowe. Ich zabarwienie jest różnorodne, od zielonobrunatnego, zielono-żółtego aż po zupełnie żółte. W takich stolcach mama może zauważyć ślady śluzu oraz niestrawiony pokarm formujący grudki. Z wyglądu mogą być wodniste, a nawet spienione. Na konsystencję stolca małego dziecka wpływa wzmożona fermentacja laktozy, która ma miejsce w jelicie grubym. Dodatkowo ma wpływ również siara, która dostaje się do organizmu dzieciątka razem z mlekiem matki powodując rozluźnienie stolca.
Sposób karmienia a stolce noworodka
Stolec zdrowego dziecka karmionego piersią będzie raczej miał konsystencję luźną o żółtym odcieniu i kwaśnym zapachu. Wraz z wiekiem dziecka konsystencja staje się coraz bardziej twarda. Gdy niemowlę karmione jest mlekiem modyfikowanym kupka dziecka jest mniej płynna i najczęściej ma jasnobrązowy odcień. Warto pamiętać, że dzieci karmione mlekiem modyfikowanym zazwyczaj wypróżniają się rzadziej aniżeli dzieci karmione piersią. Prawidłowo, do 18 miesiąca życia dziecko wypróżnia się co najmniej raz dziennie, gdy jest karmione piersią, a 2-3 w tygodniu, gdy karmione jest mlekiem modyfikowanym.
Zaparcia u niemowląt
W okresie niemowlęcym może dojść do zaparć. Wówczas stolec jest suchy i twardy, przypomina małe kamyczki. Gdy podejrzewamy zaparcia warto bardziej szczegółowo przeanalizować swoją dietę oraz lepiej nawodnić malucha. Przyczyną zaparć mogą być: zbyt wczesne usadzanie malucha na nocniku i zaburzona praca jelit spowodowana niedojrzałością układu trawiennego. Dodatkowo, stres powiązany ze zmianami w planie dnia, np. powrót mamy do pracy czy rozszerzaniem diety może spowodować zaparcia u malucha.
Jakie stolce mogą niepokoić rodziców?
Zdarzają się sytuacje, w których zawartość pieluszki może odbiegać od norm. Na zabarwienie stolca duży wpływ ma dieta mamy.
- Zielony stolec – taki kolor może świadczyć, że jakiś składnik diety mamy nie posłużył dziecku bądź mleko modyfikowane jest nieodpowiednio dobrane. Jeśli kolejne stolce będą miały kolor zielony, warto skonsultować to z pediatrą.
- Czarny stolec – na takie zabawienie mogą mieć wpływ przyjmowane leki bądź świadczy to o obecności krwi w stolcu. Może zdarzyć się, że krew jest pod postacią strzępków, nitek lub plamek. Jeśli takie zabawienie nie ma nic wspólnego z dietą bądź lekami, natychmiast warto zawiadomić o tym pediatrę.
- Biały stolec – gdy wystąpi takie zabarwienie to poważne ostrzeżenie organizmu maluszka. Świadczyć może o nieprawidłowym działaniu wątroby bądź dróg żółciowych. Dlatego potrzebna jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!