Poradnik matki karmiącej

Zdjęcie do wpisu blogowego

Karmienie piersią w czasie ciąży

Często zdarza się tak, że kobiety zachodzą w ciąże, gdy nadal karmią starsze dzieci. Jednak w ciągu pierwszych 6 miesięcy od porodu zdarza się to sporadycznie. Zwykle karmienie jest bezpieczne. W przypadku ryzyka porodu przedwczesnego lub poronienia lekarze sugerują młodej mamie zaprzestanie karmienia piersią przez część ciąży.

Czy karmienie piersią w ciąży może zagrażać dziecku?

Nie ma medycznych dowodów na to, że karmienie piersią może szkodzić dla rozwijającego się dziecka. Natomiast karmiąca mama powinna wiedzieć, że rozwijający się płód pobiera od niej dużo witamin oraz minerałów. Karmienie piersią podczas ciąży to obciążenie dla organizmu. W momencie gdy mama zdecyduje się na karmienie piersią, powinna zadbać o swoją dietę oraz zacząć zażywać suplementy witaminowe.

Czy kamienie piersią może wywołać przedwczesny poród?

Według doniesień stymulacja sutków do której dochodzi podczas karmienia piersią może doprowadzić do skurczów macicy (skurcze Braxtona-Hicksa). Gdy u kobiety ciąga przebiega prawidłowo nie powinno się to jednak zdarzyć. Do 38 tygodnia ciąży skurcze nie są groźne, a macica chroni rozwijający się płód przed przedwczesnym porodem. Jeżeli lekarz nie widzi przeciwwskazań medycznych, mama może bez problemu karmić. Po upływie 38 tygodnia, skurcze mogą doprowadzić do wywołania porodu.

Czy podczas karmienia w ciąży ilość mleka zmienia się?

Faktem jest, że podczas ciąży ilość mleka zmniejsza się. U niektórych kobiet może spaść nawet o 75%. W tym momencie wiele mam decyduje się na zakończenie kamienia piersią.

Na zmniejszenie ilości mleka wpływa zwiększona produkcja hormonu progesteronu. Dlatego nawet gdy mama będzie przystawiać swojego maluszka do piersi stosunkowo często, nie wpłynie to na zwiększenie jego ilości.

Czy w ciąży skład mleka się zmienia?

W okresie ciąży skład mleka ulega zmianie. Mimo to mleko odpowiada na wszystkie potrzeby dziecka. Więc jakie istotne zmiany zachodzą w pokarmie mamy? W tym okresie pokarm mamy zawiera więcej przeciwciał. Prze porodem często zaczyna się produkcja siary (siara pozwala na zaspokojenie potrzeb noworodka w początkowym etapie życia). W tym czasie u starszych dzieci można zauważyć luźniejsze stolce. Mijają one w momencie gdy siara zamienia się już w mleko dojrzałe. Niektóre dzieci rezygnują z ssania piersi ponieważ, smak mleka ulega zmianie.

Przeciwwskazania do karmienia piersią w czasie ciąży

Nie w każdej sytuacji mama może karmić piersią. Przed podjęciem decyzji kobieta powinna udać się do lekarza oraz dowiedzieć się czy w jej przypadku karmienie piersią jest bezpieczne. Każda ciąża przebiega indywidualnie. 

Przeciwwskazania do karmienia piersią w okresie ciąży:

  • plamienia,
  • krwawienie,
  • silne skurcze macicy,
  • skrócona szyjka macicy,
  • obciążony wywiad okołoporodowy.

Objawy ciąży podczas karmienia piersią

W czasie ciąży zauważa się także większą wrażliwość brodawek, tak więc kamienie może być dla młodej mamy bolesne. W takiej sytuacji można spróbować przystawiać dziecko na krótszy czas oraz nie pozwalać maluchowi bawić się drugą brodawką, aby karmienie było komfortowe również dla mamy.
Kolejną zmianą, która może zachodzić w czasie ciąży są zmiany w składzie i ilości mleka. Pokarm kobiecy zmniejsza produkcję siary, aby była gotowa dla drugiej pociechy, tak więc zmianie ulega smak mleka, skład oraz ilość. Warto podkreślić, że te zmiany nie muszą być akceptowalne przez dziecko.

Czy można karmić dzieci w różnym wieku w tym samym czasie ?

Tak, karmienie piersią rodzeństwa, to dobry sposób, aby nie dopuścić do odrzucenia starszego dziecka, czy zazdrości o niemowlę. Gdy między ciążami jest nieduża różnica wieku wielu kobietom przychodzi to dość naturalnie.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *