Poradnik matki karmiącej

Zdjęcie do wpisu blogowego

Karmienie dziecka poza domem

Pokarm kobiecy jest idealnym „fast foodem” dla dziecka, gdyż każda młoda mama zawsze ma go przy sobie – w odpowiedniej temperaturze i właściwej ilości. Dzięki temu może spędzać dużo czasu poza domem bez konieczności planowania karmienia. Karmienie piersią niewątpliwie ułatwia wychodzenie z domu czy podróżowanie. Bardzo często jednak młode mamy czują niepokój związany z karmieniem w miejscach publicznych, szczególnie za pierwszym razem.

Karmienie piersią w miejscach publicznych

Karmienie piersią dziecka nie zawsze oznacza, że młoda mama musi obnażać piersi. Wiele kobiet karmi dzieci w sklepach, kawiarniach, autobusach czy pociągach i nikt nie zauważa, że to robią. Jeśli jest to dla Ciebie niekomfortowe, jest wiele sposobów na dyskretne karmienie. Pierwsze tygodnie życie dziecka to świetna okazja, aby popróbować, gdy nikt Cię nie obserwuje. Ćwiczenie odpinania miseczki biustonosza jedną ręką i karmienie z zamkniętymi oczami również mogą być pomocne. Warto również wypróbować alternatywne metody układania dziecka do karmienia. Jeśli stresuje cię, ile ciała widać podczas karmienia, karm przed lustrem. Większość młodych mam jest zaskoczona jak niewiele widać podczas karmienia.

Gdy dziecko zyska większą kontrolę nad szyją i główką, będzie szybciej przystawiać się do piersi, a Ty nie będziesz musiała patrzeć co robi, ani po omacku poprawiać ubrania. Warto przed wyjściem z domu sprawdzić, czy ta odzież, którą masz na sobie jest odpowiednia do karmienia.

Wygodna pozycja do karmienia

Być może poczujesz się pewniej, jeśli wcześniej nieco poćwiczysz w domu – np. z poduszkami oraz na różnych krzesłach. Spróbuj również karmić maluszka w różnych ubraniach, które można łatwo rozpiąć, lub w specjalnych bluzkach do karmienia.

Gdy już będziesz gotowa spróbować nakarmić swoje dziecko piersią w miejscu publicznym, znajdź odpowiednie miejsce oraz wygodne krzesło najlepiej z oparciem. Jeśli czujesz, że możesz czuć się skrępowana, usiądź plecami do większości osób znajdujących się w restauracji bądź kawiarni. Szal jak również muślinowa chusta ułatwią Ci zachowanie dyskrecji podczas karmienia. Wystarczy, że gdy dziecko zacznie już jeść, delikatnie narzucisz je na wszelkie odsłonięte miejsca.

Kilka praktycznych wskazówek, jak sprawnie oraz bezstresowo poradzić sobie podczas karmienia piersią poza domem:

  • Każda mama musi pamiętać, że swojego malucha może karmić właściwie wszędzie. Gdy na podwórku pogoda sprzyja i jest ciepło możesz znaleźć miejsce do siedzenia i tam nakarmić dziecko. Natomiast gdy pojawi się chłodniejsza pora możesz udać się do np. restauracji i zapytać czy możesz nakarmić dziecko.
  • Jeżeli czujesz się bardzo skrępowana, możesz pomyśleć o specjalnym staniku, który posiada odpinaną klapkę.
  • Ważną rzeczą jest abyś nakładała ubrania, które można łatwo rozpiąć. Wygodną alternatywą będzie również ubiór luźnej odzieży.
  • Na pierwsze kilka spacerów możesz zabrać kogoś ze sobą, abyś poczuła się dobrze oraz bezpiecznie.

W dzisiejszych czasach wiele miejsc organizuje przyjazne dla mam karmiących miejsca. Sklepy, restauracje i centra handlowe wywieszają nalepki lub plakaty mające pokazać matkom, że karmienie piersią w danym miejscu jest mile widziane.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *