Po czym poznać, że dziecko jest gotowe na rozszerzenie diety?

Pierwszym i najlepszym pokarmem dla niemowląt jest mleko kobiece. Z biegiem czasu zapotrzebowanie malucha zwiększa się, a młoda mama zaczyna poszukiwać idealnego momentu na rozszerzenie diety dziecka. Czy istnieje idealny moment na wprowadzenie nowych pokarmów? Tak i nie! Zapoczątkowanie pokarmów stałych powinno zostać wprowadzone nie później niż do 7 miesiąca życia dziecka, gdyż w okresie 8-10 miesiąca dziecko jest szczególnie wrażliwe na poznawanie  nowych smaków, oraz najlepiej radzi sobie z nauką życia, gryzienia i połykania. W tym okresie ryzyko powstania neofobii jest również najmniejsze. Warto jednak kierować się stanem fizjologicznym dziecka oraz  jego indywidualną gotowością do wprowadzenia nowych pokarmów.

Przede wszystkim, aby przystąpić do rozszerzania diety, niemowlę powinno potrafić siedzieć, gdyż ta umiejętność umożliwia bezpieczne spożywanie posiłków, oraz minimalizuje ryzyko zakrztuszenia i zadławienia. Oznaką gotowości dziecka jest również zanikający lub zmniejszający się automatyczny odruch wypychania pożywienia  z buzi. Niezbędne do wprowadzenie nowych pokarmów jest także umiejętność chwytania jedzenia i wkładania go do ust (częstym objawem jest  wkładanie do ust zabawek, swoich rączek bądź stóp). Dziecko powinno też potrafić stopniowo żuć i przeżuwać, dlatego też rozszerzenie diety zawsze rozpoczynamy od konsystencji papkowatych.

Rozszerzanie diety zaczynamy od podania 1-2 niewielkich posiłków stopniowo zwiększając tą ilość. Początkowo posiłki te mogą bardziej przypominać degustację niż zaspokajanie głodu i jest to zjawisko normalne.

Warto pamiętać, że w pierwszym roku życia dzieci podstawowym pokarmem jest mleko matki. Wprowadzanie pokarmów  na początku może przysparzać trudność,  dziecko może nie być zainteresowane nowymi pokarmami i wypluwać kęsy. Jest to stan naturalny, a żywność w tym okresie ma za zadanie jedynie urozmaicić żywienie, a nie dostarczyć odpowiedniej ilości witamin  składników odżywczych w diecie dziecka. Początkowy etap rozszerzania diety umożliwia zapoznanie malucha z nowymi smakami, nową teksturą i konsystencją pożywienia.  Dziecko uczy się żucia, połykania oraz gryzienia a także przyzwyczaja się do zaspokajania głodu posiłkami stałymi.

Podczas pierwszego kontaktu z  nowymi produktami niemowlę powinno być zadowolone i wypoczęte. Najlepiej, aby dziecko było tuż po posiłku mlecznym, gdyż głodny maluch może być zdenerwowany i szybko się zniechęci. Stopniowo posiłki stałe można podawać także przed mlekiem. Warto, aby posiłki rozszerzające dietę były spożywane o tych samych porach.

Bardzo ważne jest również, aby od początku posiłki spożywać razem  z dzieckiem. Gdy maluch widzi, że jemy razem z nim kształtuje do zdrowe nawyki żywieniowe, a także sprawia, że dziecko chętniej wkłada jedzenie do buzi.

Przede wszystkim bez pośpiechu! Warto zachować rozsądek i rozpocząć rozszerzanie diety wtedy, gdy zauważymy, że nasz maluch rzeczywiście jest na to gotowy.