Poradnik matki karmiącej

Zdjęcie do wpisu blogowego

Po czym poznać, że dziecko jest gotowe na rozszerzenie diety?

Rozszerzanie diety polega na stopniowym wprowadzeniu pokarmów stałych do diety niemowlaka. Jednak mama powinna pamiętać, że do ukończenia pierwszego roku życia maluszka, mleko nadal będzie podstawą jego diety. Zalecenia dotyczące rozszerzania diety i żywienia niemowląt stale się zmieniają. W 2021 roku zostały opublikowane nowe zalecenia, które dotyczą żywienia zdrowych niemowląt. Te zalecenia zostały opracowane przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. W tym artykule wyjaśnimy jak według tych wytycznych powinno wyglądać rozszerzenie diety u niemowlaka.

Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety u niemowląt?

Przede wszystkim, aby przystąpić do rozszerzania diety, niemowlę powinno potrafić siedzieć, gdyż ta umiejętność umożliwia bezpieczne spożywanie posiłków, oraz minimalizuje ryzyko zakrztuszenia i zadławienia. Oznaką gotowości dziecka jest również zanikający lub zmniejszający się automatyczny odruch wypychania pożywienia z buzi. Niezbędne do wprowadzenie nowych pokarmów jest także umiejętność chwytania jedzenia i wkładania go do ust (częstym objawem jest wkładanie do ust zabawek, swoich rączek bądź stóp). Dziecko powinno też potrafić stopniowo żuć i przeżuwać, dlatego też rozszerzenie diety zawsze rozpoczynamy od konsystencji papkowatych.

Zdaniem ekspertów rozszerzanie diety można rozpocząć już od 17 tygodnia życia dziecka, ale nie później niż 26 tydzień.

W jaki sposób rozszerzać dietę u małego dziecka?

  • Nowości powinny być wprowadzane pojedynczo, w małych ilościach, najlepiej co kilka dni.
  • Początkowy etap rozszerzania diety umożliwia zapoznanie malucha z nowymi smakami, nową teksturą i konsystencją pożywienia.
  • Podczas pierwszego kontaktu z nowymi produktami niemowlę powinno być zadowolone i wypoczęte. Najlepiej, aby dziecko było tuż po posiłku mlecznym, gdyż głodny maluch może być zdenerwowany i szybko się zniechęci. Stopniowo posiłki stałe można podawać także przed mlekiem. Warto, aby posiłki rozszerzające dietę były spożywane o tych samych porach.
  • Bardzo ważne jest również, aby od początku posiłki spożywać razem z dzieckiem. Gdy maluch widzi, że jemy razem z nim kształtuje do zdrowe nawyki żywieniowe, a także sprawia, że dziecko chętniej wkłada jedzenie do buzi.
  • Przede wszystkim bez pośpiechu! Warto zachować rozsądek i rozpocząć rozszerzanie diety wtedy, gdy zauważymy, że nasz maluch rzeczywiście jest na to gotowy.
  • Nie zmuszaj do jedzenia.

Rozszerzanie diety – kilka przydatnych rad

  • Warzywa wprowadź przed owocami. Proponujemy taką kolejność ponieważ dzieci trudniej akceptują smak warzyw, więc jeśli mama podałaby najpierw owoce to dużo dłużej trwałoby przekonywanie maluszka do warzyw.
  • Wprowadź owoce nie wcześniej niż dwa tygodnie po warzywach. Oczywiście może to być dłuższa przerwa lecz nie krótsza niż dwa tygodnie. Ta przerwa pozwoli na oswojenie dziecka z warzywami, żeby z chęcią do nich wracało. Jeśli chodzi o owoce to jako pierwsze mama może podać jabłka, morele, brzoskwinie, banany, gruszki, truskawki – na początek w postaci musu, następnie rozdrobnione, a na koniec w kawałkach aby dziecko mogło jeść je samodzielnie.
  • Niemowlę jako pierwsze może jeść kaszki ryżowe, kukurydziane, jaglane oraz glutenowe.
  • Mięso może być jednym z pierwszych produktów podawanych dziecku. Na początku powinno być chude, np. cielęcina, drób, królik. W początkowym etapie rozszerzania diety mama powinna podawać dziecku mięso gotowane, dopiero później pieczone. Do 3 roku życia dziecko nie powinno jeść: kiełbasy, parówek, podrobów oraz konserw mięsnych.
  • Dzieci mogą jeść ryby. Ryby to idealne źródło cennego DHA. Powinno się je podawać 1-2 razy w tygodniu. Natomiast wskazana jest obserwacja reakcji dziecka.
  • Podawanie dzieciom jaj – Jajo musi być gotowane przez 10-15 minut, podawane nie częściej niż dwa razy w tygodniu.
  • Zdrowe tłuszcze – według ekspertów w pierwszym roku życia dziecka można podawać masło, oleje roślinne.
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *