Poradnik matki karmiącej

Zdjęcie do wpisu blogowego

Jak poradzić sobie z nawałem pokarmu – 5 rad

Nawał pokarmu to inaczej nawał mleczy. Oznacza to zbyt dużą ilość mleka w piersiach. Do nawału może dojść po około 40 godzinach po porodzie. Piersi kobiety powiększają się oraz stają się napięcie. W tym momencie produkcja pokarmu kobiecego rośnie ze 100 ml do nawet 500ml podczas nawału. Taka duża ilość jest nadmierna w porównaniu z potrzebami małego dziecka, dlatego wypełnione przewody mleczne napinają się co powoduje nieprzyjemnie bądź bolesne odczucie.

Szczyt nawału zwykle przypada na 3-4 dobę po porodzie i zazwyczaj trwa 3-5 dni. Jednak na nawał mleka należy w odpowiedni sposób reagować, gdyż może się zdarzyć, że kanaliki mleczne zostaną zatkane, a następnie dojdzie do zastoju pokarmu a nawet do zapalenia piersi.

Skąd się bierze nawał mleka kobiecego?

Po porodzie w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian hormonalnych. Gdy kobieta po raz pierwszy przytula swojego maluszka, w znaczny sposób wzrasta poziom prolaktyny (hormon odpowiedzialny za wytwarzanie mleka). W kolejnej dobie dochodzi do zwiększenia ukrwienia piersi oraz objętości płynów limfatycznych. W tym wypadku piersi zaczynają produkować dużo więcej mleka niż potrzebuje dziecko.

Objawy nawału mleka kobiecego

  • Bardzo duże, obrzmiałe, bolące oraz ciepłe piersi.
  • Karmiącej mamie przeszkadza dotyk ale również nałożony biustonosz

W jaki sposób załagodzić ból piersi podczas nawału pokarmu?

Gdy kobieta chce uniknąć nawału mleka powinna jak najczęściej przystawiać dzieciątko do obu piersi. Doradcy laktacyjni zalecają karmienie nawet 10-14 razy w ciągu doby nie wykluczając przy tym kamień nocnych.

Na ból piersi podczas nawału dobrym sposobem na złagodzenie bólu okazują się okłady z kapusty. Kobieta kupuje główkę kapusty, dzieli na liście oraz wkłada do lodówki. W momencie gdy pojawi się nawał, zimne liście kapusty należy lekko rozbić tłuczkiem i włożyć do biustonosza.

Drugi sposób, który może przynieść ulgę jest picie naparu z szałwii. Napar z szałwii hamuje laktację w znacznym stopniu, dlatego należy ją stosować przez 1-2 dni.

Rady dotyczące nawału mleka kobiecego, jak sobie z tym radzić

  • Przed karmieniem do piersi przyłóż ciepły okład.
  • Przystawiaj maluszka do piersi tak często jak tego potrzebuje.
  • Przed karmieniem odciągnij kilka kropli mleka.
  • Przystawiaj maluszka do oby piersi.
  • Zadbaj, żeby dzieciątko prawidłowo chwytało pierś.
  • Noś luźny biustonosz.
  • Pij dużo wody.
  • Nie wyciskaj mleka, nie ugniataj piesi ani nie naciskaj gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia gruczoły piersiowego a także kanalików mlecznych.

Często zdarza się, że kobiety w obawie przed bólem przerywają karmienie piersią. Pamiętajcie, nie róbcie tak. Nagromadzenie pokarmu może być bolesne w skutkach. Prowadzi to do zastoju oraz zapalenia piersi, a przy tym pojawiają się objawy takie jak: gorączka, bóle mięśni, dreszcze, skóra piersi zaczyna być napięta oraz zaczerwieniona. W takim przypadku należy udać się do lekarza oraz wdrożyć leczenie antybiotykiem.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *