Poradnik matki karmiącej

Zdjęcie do wpisu blogowego

Wszystko, co musisz wiedzieć o gorączce u niemowląt

Prawidłowa temperatura u niemowląt wynosi zazwyczaj 36-37ºC. Gdy temperatura wzrośnie do 38 ºC i więcej wówczas mówimy o gorączce. W pierwszej kolejności należy skontaktować się z lekarzem. Często zaleca się także przebranie niemowlęcia w lżejszą warstwę ubrań, kąpiel w letniej wodzie oraz dodatkowe karmienie mlekiem matki, aby zapobiec odwodnieniu. Gdy dziecko jest odwodnione, moczy mniej pieluszek, ma suche usta oraz podczas płaczu nie wydziela łez.

Jak zmierzyć temperaturę u niemowlaka?

Podwyższona temperatura u niemowlaka to zmora dla całego domu. Nieprzespane noce, nieobecność w pracy, to aspekty które zna każdy rodzic.

Małe dzieci silniej reagują na bodźce niż osoby dorosłe. Dlatego bardzo ważne jest aby w odpowiedni sposób postępować z chorym maluszkiem. Należy pamiętać, że bardzo ważny jest sposób mierzenia temperatury.

Jak prawidłowo zmierzyć temperaturę u niemowlaka? Oto sposoby:

  • Pomiar temperatury w odbycie. Maluszek leży na brzuszku bądź na boku, natomiast mama za pomocą elektronicznego termometru z miękką końcówką delikatnie wsuwa przyrząd niezbyt głęboko w odbyt. Warto użyć oliwki lub tłustego kremu, aby łatwiej zaaplikować termometr. Od uzyskanego wyniku zaleca się odjąć pół stopnia.
  • Pomiar temperatury na czole. Termometr elektroniczny mama przykłada do czoła. Dodatkowo do pomiaru można użyć termometru paskowego. Ten drugi rodzaj termometru ma dwie końcówki, jedną mierzy a na drugiej odczytuje wynik, który ukazuje się po 15 sekundach.
  • Pomiar temperatury w ustach. Do tego rodzaju pomiaru służy specjalny smoczek z termometrem, który przypomina zwykły gryzak. Maluszek ssie przyrząd, a po kilku sekundach ukazuje się wynik.

Jak możemy rozpoznać gorączkę u niemowlaka?

Pierwszymi oznakami gorączki u niemowląt są wypieki na twarzy, błyszczące oczka oraz osłabienie. W takich momentach dzieciątko jest marudne, może szybciej oddychać i ma przyśpieszone tętno.

Jakie mogą być przyczyny występowania gorączki u niemowląt?

Przede wszystkim warto pamiętać, że gorączka nie jest chorobą, a jedynie objawem schorzenia. Wysoka temperatura ciała oznacza, że organizm dziecka walczy z chorobą i dochodzi do wzmożonej pracy układu odpornościowego. Jeśli maluch ma gorączkę, najprawdopodobniej mamy do czynienia z przeziębieniem lub infekcją wirusową. Znacznie rzadszymi przyczynami, które mogą powodować wysoką temperaturę jest zapalenie płuc, zakażenia dróg moczowych czy zapalenie ucha.

Ponadto, gorączka może być także reakcją na szczepienie, bądź przegrzanie w wyniku zbyt ciepłego ubioru dziecka. Warto pamiętać, że przegrzanie jest dużo groźniejsze dla niemowlęcia aniżeli wychłodzenie! Gorączka, oprócz wysokiej temperatury ciała może objawiać się także płytkim snem, brakiem apetytu, rozdrażnieniem oraz brakiem chęci do zabawy, ospałością oraz drgawkami.

Czy podawanie leków przeciwgorączkowych powinno być konsultowane z lekarzem?

Jeżeli gorączce towarzyszą wyraźne objawy nieżytu górnych dróg oddechowych, katar, łzawienie, a jednocześnie nie obserwuje się duszności, gwałtownego zblednięcia i stan dziecka nie budzi niepokoju rodziców, leczenie przeciwgorączkowe można stosować samodzielnie. W takich sytuacjach paracetamol jest lekiem pierwszego podania.

Jednocześnie dziecko należy czujnie obserwować. Jeżeli gorączka przedłuża się, należy poradzić się lekarza. Jeśli gorączce nie towarzyszą żadne objawy nieżytowe dróg oddechowych lub biegunka, należy natychmiast udać się do lekarza.

Bezwzględnie warto pamiętać, że pierwszym krokiem powinien być zawsze kontakt z lekarzem prowadzącym.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *