Poradnik matki karmiącej

Zdjęcie do wpisu blogowego

Przechowywanie i zamrażanie pokarmu kobiecego

Na dzień dzisiejszy złotym standardem żywienia niemowląt jest karmienie piersią, lecz czasami z różnych przyczyn jest mama zmuszona podać pokarm w inny sposób. Nawet gdy karmisz piersią w pewnym momencie może pojawić się potrzeba odciągania pokarmu przy pomocy laktatora. W tym przypadku nasuwa się pytanie w jaki sposób możemy je przechowywać oraz jak je zamrozić oraz rozmrozić? 

Jak należy przechowywać odciągnięty pokarm kobiecy?

Odciągnięty pokarm może być przechowywany w temperaturze do 29 st. C. przez około 4 godzin. W przypadku gdy nie jest zbyt upalnie, a mleko nie stoi w nasłonecznionym miejscu w sterylnym, zamkniętym pojemniku bądź specjalnym woreczku, możemy je przechowywać nawet do 6 godzin. Natomiast jeśli mama wie, że karmienie maluszka odbędzie się w późniejszej porze, najlepiej jest je umieścić w lodówce.

Pojemnik z zawartością pokarmu powinien zostać umieszczony na półkach lodówki, a nie na drzwiach. Jeśli mleko zostanie umieszczone na drzwiach lodówki ulega częstym zmianom temperatury.

Mleko kobiece może być przechowywane w lodówce do 96 godzin. Po wyciągnięciu go należy je ogrzać do temperatury pokojowej bądź kilka stopni powyżej.

Czy mleko kobiece można mrozić?

Jak najbardziej mleko można mrozić. Po rozmrożeniu ma takie same właściwości, jak podawane z piersi podczas karmienia. Natomiast należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Malutkie dzieci jednorazowo wypijają około 60-120ml mleka, właśnie dlatego dobrym pomysłem jest mrożenie niewielkich porcji. Pozwoli to na zminimalizowanie ryzyka marnowania pokarmu mamy po odmrożeniu.

W momencie gdy planujemy zamrozić mleko ważnym aspektem jest materiał, z którego wykonany jest pojemnik do przechowywania. Wyróżniamy:

  • szklane,
  • z tworzywa sztucznego. Wybieramy takie, które nie zawierają bisfenolu A oraz DEHP,  
  • pojemniki przeznaczone do przechowania mleka,
  • woreczki na mleko.

Gdy już porcja mleka zostanie przygotowana do mrożenia, należy opisać je datą mrożenia.

Trzeba również mieć na uwadze, że rozmrożony pokarm mamy może pachnień inaczej niż mleko świeże. Przed podaniem dziecku upewnij się czy nie skwaśniało, sprawdzając jego smak oraz zapach.

Czy mrożenie ma wpływ na jakość mleka?

Zamrożony pokarm możemy przechowywać w zamrażarce od 3 do 6 miesięcy. W przypadku gdy pozostanie tam dłużej, w jego składnie będzie znajdować się mniej tłuszczów, białek, witaminy C, laktoferyny oraz kalorii.

Okazuje się, że zamrożenie pokarmu kobiecego w temperaturze od -2°0 do -25°C jest wystarczające, aby właściwości pokarmu zostały zachowane. Proces mrożenia nie szkodzi pokarmowi matki. Natomiast bardzo ważne jest jak jest rozmrażane. Po rozmrożeniu pokarm może być przechowywany maksymalnie 4h w temperaturze pokojowej, lub 24 h w lodówce.

Rozmrożony pokarm nie może być ponownie zostać poddany zamrożeniu, gdyż występuje ryzyko całkowitej zmiany struktury zawartych w mleku trójglicerydów, jak również ryzyko namnażania się bakterii.

Po rozmrożeniu mama może zauważyć, że mleko się rozwarstwiło. To naturalny proces więc nie należy się martwić. Żółta warstwa, którą możemy zauważyć na  powierzchni to tłuszcz. W takim przypadku wystarczy potrząsnąć pojemniczkiem aby te warstwy się zmieszały.

Metody rozmrażania mleka

Istnieją dwie metody odmrażania mleka, w trybie wolnym oraz w szybkim. Pierwsza metoda polega na umieszczeniu pokarmu kobiecego w chłodziarce w temperaturze +4°C, natomiast nie dłużej niż 24 h. Druga metoda zaś zakłada rozmrażanie mleka w wodzie o temperaturze 37°C lub pod bieżącym, chłodnym strumieniem wody. Lepszym wyborem jest szybkie rozmrażanie, gdyż ta metoda zachowuje właściwości pokarmu w większym stopniu. Należy jednak uważać, aby woda nie przedostała się do pojemnika z mlekiem podczas rozmrażania.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *